Fény dereng az alagút végén - vajon a forint alulértékeltsége új lehetőségeket nyithat meg a befektetők számára?

Jöhetnek pozitív fordulatok is idén a hazai gazdaságban? Az OTP elemzői szerint igen, de a kockázatokat sem hallgatják el.
Az OTP Bank legújabb negyedéves befektetési stratégiája szerint az idei év a laza költségvetési politika következtében kedvező fordulatokat hozhat a lakossági fogyasztás terén, amely akár 5 százalékos növekedést is mutathat. Ezen kívül a beruházások szektorában is optimista jelek várhatóak. A 2024-es év gazdasági teljesítménye azonban nem volt zavartalan, hiszen a beruházások 11 százalékos csökkenése súlyosan rányomta bélyegét a magyar gazdaságra. Míg a fogyasztás 5 százalékkal bővült, a GDP mindössze 0,5 százalékos növekedése ezt a visszaesést tükrözi, ahogyan azt az OTP Bank elemzői részletesen kifejtették a lapunknak küldött elemzésükben.
A szakértők előrejelzése szerint 2025-re Magyarországon körülbelül 2 százalékos gazdasági növekedés várható. Ugyanakkor figyelmeztetnek arra, hogy az amerikai vámintézkedések, a stagnáló vagy enyhén csökkenő munkaerőpiac, valamint a lelassuló reálbér-növekedés miatt a kockázatok inkább negatív irányba mutatnak.
A költségvetés helyzete kapcsán az OTP elemzői kiemelik, hogy a 2025-re kitűzött 3,7 és a 2026-ra megcélzott 3,5 százalékos hiánycél sem tűnik elérhetőnek további kiigazítások nélkül, miközben a választások előtt inkább a hiányt tovább növelő intézkedésekre számíthatunk. A tartósan magas költségvetési hiány pedig költségvetési kockázatot jelenthet.
A folyó fizetési mérleg egyenlege jelentős pozitívumot mutatott 2024-ben, a GDP 2 százalékát meghaladó többlet formájában. Az idei évre azonban várhatóan ez a szám 1 százalékra csökken, míg a következő évben már egyensúlyba kerülhet a finanszírozási helyzet. A külső eladósodottság korábban tapasztalt gyors növekedése véget ért, és fokozatosan a GDP 60 százaléka körüli szintre mérséklődhet.
Hosszú időn át tartó gyengülés után az első negyedévben a forint erősödni kezdett, amit a dollár gyengülése, a kamatcsökkentési várakozások csökkentése, valamint a tűzszünettel kapcsolatos növekvő optimizmus segített elő. Az OTP Bank elemzői a folyó fizetési mérleg többletére alapozva továbbra is úgy vélik, hogy a forint jelentős alulértékeltséggel küzd.
"A gazdaságpolitika is stabil forintárfolyamra törekszik, emiatt a Magyar Nemzeti Bank idén várhatóan nem fogja csökkenteni az alapkamatot a jelenlegi 6,5 százalékos szintről"
- mutatott rá Tardos Gergely, az OTP Bank Elemzési Központjának vezetője. A jegybanki devizatartalék szintje megfelelő, biztosítva a mozgásteret az MNB-nek, hogy szükség esetén beavatkozzon. A fentiek miatt a magyar devizát támogató belső erők a következő hónapokban erősek maradhatnak.
A jegybank munkáját tovább bonyolíthatja az infláció alakulása, mivel január és február hónapokban az áremelkedés üteme a vártnál magasabbra rúgott az erőteljes átárazások miatt. A bank szakértői arra számítanak, hogy a kormányzati intézkedések, amelyek célja az árrések korlátozása, idén körülbelül 5 százalékra mérséklik az inflációt. Jövőre azonban a jegybanki célsávot valószínűleg túllépheti, mivel a magas inflációs várakozások, a várható bérnövekedés és az árrésstop kivezetésének hatásai mind hozzájárulhatnak ehhez a tendencia folytatásához.
A bizonytalanság nem csupán Magyarországra jellemző jelenség; a globális piacokon is egyre inkább tapasztalható. Sándor Dávid, az OTP Global Markets Multi-Asset Elemzési osztályának vezetője rámutatott, hogy az amerikai részvénypiacokon a közelmúltban elindult egy régóta várt korrekció. Jelenleg azonban ennek mértéke még nem indokolja az elnöki adminisztráció beavatkozását. A gyengélkedés továbbra is folytatódhat, viszont ennek ellenére érdemes hosszú távú befektetési lehetőségeket keresni, különösen a közepes vállalatok szegmensében a tengerentúlon.
Természetesen, ha valaki nyitott arra, hogy földrajzilag is új területekre merészkedjen, a japán vagy a latin-amerikai részvénypiac hosszú távon vonzó lehetőségeket kínálhat. Kelet-Közép-Európa az utóbbi hónapok során már jelentős előrelépést tett az elmúlt években tapasztalt komoly lemaradása ellenére, ami részben az orosz-ukrán tűzszünettel kapcsolatos kedvező várakozásoknak is köszönhető. Ennek ellenére még mindig rejlik potenciál régiónkban; az elemzők kiemelten a lengyel piac ígéretes kilátásait emelik ki.
Ezen kívül a hosszú távú kötvények segíthetnek a részvénypiac volatilitásának csökkentésében, míg a nyersanyagpiac helyzete vegyesen alakult. Az OTP Bank az olajjal kapcsolatos kilátásait semlegesnek értékeli, ugyanakkor a nemesfémek és a réz továbbra is vonzó ajánlatként szerepelnek a befektetők számára.