Vállalati digitalizáció: Az alkalmazkodás és a fejlődés iránti vágy a siker titka.


Tavaly az Európai Unió területén a vállalkozások körülbelül 8%-a alkalmazott valamilyen formában mesterséges intelligenciát, míg Magyarországon ez az arány sajnos csupán 3,5% körül stagnált. Ez különösen figyelemre méltó, hiszen a vállalati digitalizáció kulcsfontosságú szerepet játszik a gazdasági fejlődésben és a versenyképesség növelésében.

A Figyelő TOP 200 - Kelet-Magyarország napilap konferenciája délután pódiumbeszélgetésekkel folytatódott. A gazdaságfejlesztést középpontba állító rendezvény második etapjában hangsúlyos részt kapott a digitalizáció, melyről Ferkó Dániel, a Hír TV műsorvezetője beszélgetett a vállalkozások képviselőivel.

Gazdaságfejlesztés: digitalizációs nélkül elképzelhetetlen

A multinacionális vállalatoknál két évtizede indult el a digitalizáció folyamata, amely a fénymásolók és a papírfelhasználás csökkentésével vette kezdetét. Manapság azonban már a gépi beruházások előtt is szoros együttműködésben dolgozunk a gyártókkal. Részletesen kifejtjük igényeinket, amelyek alapján árajánlatokat kapunk, és ezek tükrében kompromisszumokat kell kötnünk. A digitalizáció és az automatizálás kiemelkedő szerepet játszik fejlesztéseinkben, különösen a termelési folyamatok terén – osztotta meg tapasztalatait Karaffa Róbert, a Carl Zeiss Vision Hungary Kft. ügyvezető igazgatója, egyedüli multinacionális cég képviselőjeként a konferencián.

Szarka László, az MBH Bank Zrt. hálózatirányítási igazgatója hangsúlyozta, hogy az ország működésének szinte minden szegmense tekintetében széleskörű rálátással rendelkeznek. Ez a digitalizáció szempontjából különösen lényeges, hiszen így pontosan látják a különböző ágazatok hozzáállását, felkészültségét és jövőbeli terveit.

Másfél évvel ezelőtt, 2023-ban Magyarország a vállalati digitalizáció terén az Európai Unió 25. helyén állt. Azóta jelentős előrelépéseket tettünk, de úgy tűnik, hogy még mindig nem vagyunk a legjobbak ezen a téren. Fontos hangsúlyozni, hogy a digitalizáció nem csupán a mesterséges intelligencia alkalmazását jelenti; ezek a fogalmak inkább egymást kiegészítve, szoros összhangban működnek. Frissebb statisztikák szerint 2024-re az unióban a vállalkozások átlagosan 8%-a használt valamilyen mesterséges intelligenciát, míg Magyarországon ez az arány még a 3,5%-ot sem érte el. Úgy vélem, hogy a lehetőségek adottak, és viszonylag gyorsan elérhetünk sikereket az MI alkalmazásával, de ehhez elengedhetetlen a nyitottság és a fogékonyság.

Related posts