A bírók utcára léptek: "Az igazság nem árusítható!"
Az Európai Bírói Egyesület és a Nemzetközi Bírói Egyesület vezetői is jelen voltak a budapesti demonstráción.
Az igazságszolgáltatás akkor szolgálja a társadalom javát, ha a bírói függetlenséget nem fenyegeti veszély. Ha a függetlenség megrendül, minden egyes állampolgár jogai veszélybe kerülnek - hangzott el szombaton a bírók tüntetésén Budapesten. A demonstrációt a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) szervezte a béremelésük ügye és a kormány által szorgalmazott igazságügyi reform miatt. A résztvevők a Kúria előtt találkoztak, onnan vonultak az Igazságügyi Minisztériumhoz.
A résztvevők transzparenseket vittek, amelyeken többek között "Az igazság nem eladó!", a "Független bíróságok nélkül nincs természetvédelem" és a "A bírák függetlensége a te biztonságod!" felirat olvasható. A szervezet pártpolitika-mentes tüntetést hirdetett. Mint a 24.hu tudósításából kiderült, a DK azért videós bejelentkezést készített az eseményről.
A minisztériumnál Boros Katalin, a MABIE elnöke a Telex beszámolója szerint elmondta, azért gyűltek össze, mert az utóbbi időben sokan úgy látják, csorbulhatnak a bírók jogai. Ők is kiszolgáltatottakká váltak az elmaradt béremelés miatt, és ilyen körülmények között különösen nehéz helyzetet eredményez az a szabály, hogy nem nyilatkozhatnak.
Az Ajkai Járásbíróság egyik munkatársa, Kajdi Rita, felhívta a figyelmet az új bértáblára, amely tovább növeli a bérfeszültségeket, ezért diszkriminációmentes béremelést kívánnak elérni. A Fővárosi Törvényszék bírósági titkára, Tóth László, részletezte a bírói feladatkörökben dolgozó titkárok nehéz helyzetét. Mikael Sjoeberg, az EAJ (Európai Bírói Egyesület) elnöke, szervezete nevében kifejezte támogatását a magyar bírók iránt. Hangsúlyozta, hogy rendkívül ritka, amikor a bírók utcára vonulnak, ezért tartotta fontosnak, hogy részt vegyen az eseményen. Sjoeberg kiemelte, hogy szabad és független bírók nélkül a demokrácia nem tud megfelelően működni. Hangsúlyozta, hogy ellentétes a nemzetközi normákkal, hogy a magyar kormány nem rendezte a bírók bérezését, továbbá tiltakozott a bírói függetlenséget veszélyeztető strukturális reformok ellen Tuzson Bence igazságügyminiszternél.
A Nemzetközi Bírói Egyesület elnöke, Duro Sessa is egyedülálló eseménynek nevezte a bírótüntetést, kiemelte, a jelenlévők az állampolgárok érdekében vonultak utcára. Az elnök szerint az igazságszolgáltatás embereivel is egyeztetni kell az őket érintő döntések előtt.
"Aki bíróság elé áll, de a félelem hatalmába keríti, az már nem tekinthető igazi bíróként. Ezt a határt sosem szabad átlépni."
ezt Köszler Ferenc nyugalmazott törvényszéki tanácselnök mondta, arra utalva, hogy a 2700 bírónak csak egy része jött el a rendezvényre. A távol maradóknak üzente, ne féljenek. Köszler Ferenc szerint a Kúria elnökének is ott lett volna a helye a tömegben. A zsarnokság, mint mondta, ott kezdődik, ahol a törvényhozói és a végrehajtó hatalom maga alá gyűri a harmadikat. Azt is hangsúlyozta, a tiltakozás nem a bérekről, hanem a jogállamiságról és a bírói függetlenségről szól valójában.
Baka András, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke Bayer Zsolt publicista listázós megjegyzésére utalva mondta, hogy zavar van a fejekben, mert a törvény azt köti ki, bírók nem folytathatnak politikai tevékenységet. Véleményüket azonban szabadon kifejezhetik. "Joguk van megszólalni bírósági kérdésekben, sőt, kötelességük. Ki emeljen szót a jogállam lebontása ellen, ha nem a bírók?" - kérdezte, és az igazságszolgáltatás mai helyzetét a 70-es évek állapotához hasonlította függetlenség szempontjából.
A budapesti demonstrációhoz kapcsolódóan az aHang szervezésében több városban is megmozdulásokra került sor. Szegeden, szombat délelőtt, a tüntetők virágokat helyeztek el a Szegedi Törvényszék előtt. Az eseményen közel százan vettek részt. A résztvevők egy nyílt levelet is közzétettek, amelyben hangsúlyozták, hogy "az igazságszolgáltatásban tevékenykedők – bírák, igazságügyi szakemberek, jogászok, valamint mindenki, aki az igazságszolgáltatás tisztességes működéséért küzd – bátorságot mutatnak, amikor kiállnak a jogállamiság és az igazságszolgáltatás függetlensége mellett. A jelenlegi magyar politikai helyzetben az igazságszolgáltatás a demokrácia megmaradt pilléreinek egyike, és ezek az emberek nap mint nap azért fáradoznak, hogy azt megőrizzék és védjék."