Trump zárt ajtók mögött elmondta, hogy a kudarcok annyira foglalkoztatják, hogy már az alvás is nehezére esik.


Eddig egyik jelentős béketeremtési elképzelése sem valósult meg az elnök számára.

Donald Trump hivatalba lépése után gyors megoldást ígért, de eddig nem tudta megoldani sem az ukrajnai, sem pedig a gázai konfliktusokat, és kétséges az Iránnal folytatott tárgyalások kimenetele is.

A múlt héten Donald Trump elnök egy floridai klubban a legjelentősebb adományozói előtt kifejtette, hogy Oroszország ukrajnai háborújának befejezése egyre inkább frusztrálja őt, ami miatt éjszakánként nehezen tudja álomra hajtani a fejét – számolt be erről a Wall Street Journal a helyszínen jelenlévőktől származó információk alapján.

"Vlagyimir Putyinnal, az orosz elnökkel való tárgyalások igencsak kihívást jelentettek, mivel ő mindig mindent meg akart szerezni" – nyilatkozta Trump, mikor egy adományozó a legfontosabb külpolitikai aggodalmairól érdeklődött.

"A gázai konfliktus rendkívül komplex és fájdalmas helyzet" - hangsúlyozta az elnök, aki úgy véli, hogy a megoldás keresése lassú folyamat, mivel "ott már hosszú évszázadok óta folyik a harc".

Trump a választási kampány során hangsúlyozta, hogy mindkét háború lezárása diplomáciai megoldások révén történne, és azt is kijelentette, hogy ha ő lett volna a Fehér Ház vezetője, egyik konfliktus sem robbant volna ki.

Az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban azt hangoztatta, hogy "az első napon" véget vetne a harcoknak, azonban azóta már a második hivatali ideje 100. napja is eltelt anélkül, hogy bármilyen előrelépés történt volna a helyzet rendezésében - írja a Wall Street Journal.

Eközben az iráni atomprogram befejezéséről folytatott tárgyalások megakadtak, és a kereskedelmi háború is feszültséget okoz a szövetségesek közötti kapcsolatokban - állítja egy amerikai hírforrás. A forrás szerint Trump most kezdi felismerni, hogy a globális problémák megoldása sokkal bonyolultabb, mint ahogyan azt korábban elképzelte.

"A nagy szavak és a színpadias viselkedésnek megvan a helye a diplomáciai kötéltáncban, de fontos odafigyelni a részletekre és szükség van a kemény munkára is" - mondta Dan Baer, az Obama-kormány volt nagykövete, aki jelenleg a washingtoni Carnegie Endowment for International Peace nevű szervezetnél dolgozik.

Trump azóta azt mondta, hogy csak viccelt, amikor rekordidő alatt történő befejezéséről beszélt az orosz-ukrán háborúnak, és hogy támogatói tudják, hogy túlzott.

Kyle Haynes, a Purdue Egyetem amerikai külpolitika professzora úgy véli: "Ha a kampány során nem tett volna többször ígéreteket, akkor igazságtalan lenne bírálni őt a megvalósítás hiánya miatt. De ő mégis ígéretet tett."

Anna Kelly, a Fehér Ház szóvivője határozottan kijelentette, hogy Trump és csapata "minden energiáját a világbéke előmozdítására összpontosítja, valamint arra, hogy megakadályozza a rossz szándékú egyének kártékony tevékenységeit, amelyek veszélyeztethetik az amerikaiak és szövetségeseink biztonságát".

"Az eljárásunk eredményesnek bizonyult: a húszi milícia elfogadta a tűzszünetet, 47 külföldön fogva tartott amerikai állampolgár hazatérhetett, a NATO-tagországok fokozzák védelmi költségvetésüket, Kína jelentős elrettentő tényezőként lép fel, és az orosz-ukrán konfliktus során most közelebb állunk a béke eléréséhez, mint valaha" - nyilatkozta Kelly.

Szombaton Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok közvetítő szerepet vállalt a tűzszünet megteremtésében India és Pakisztán között, miután a felek közötti összecsapások egyre súlyosabbá váltak, mindkét ország védekezésre hivatkozva. A feszültség csökkentése azonban továbbra is kérdéses, de ha a tűzszünet tartósnak bizonyul, az jelentős diplomáciai eredmény lenne Trump számára.

Related posts