A Tiszánál legfeljebb tíz százalékos előny tapasztalható, de valójában ez az érték akár magasabb is lehet.


Orbán Viktor tusványosi beszéde számos vitatható elemet tartalmazott, köztük olyan kijelentéseket is, amelyek igazságtartalma erősen megkérdőjelezhető. Az alábbiakban egy konkrét állításra szeretnénk fókuszálni, amelyet részben a tényszerű adatok, részben pedig megbízható források alapján cáfolnak. Ez a kijelentés a jelenlegi politikai erőviszonyokat érinti, különös figyelmet fordítva arra, hogy a közvélemény-kutatások szerint miként áll a két fő politikai rivális: Orbán Viktor Fidesze és Magyar Péter Tisza Pártja.

Ahogy a Hírklikk is beszámolt róla, Orbán Viktor a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, vagyis Tusványos zárónapján elmondott beszédében kijelentette, hogy belső felméréseik alapján a kormányoldal nyerné meg a jövőre esedékes országgyűlési választásokat, ha azok most vasárnapra kerülnének megrendezésre. A miniszterelnök szerint a Fidesz a 106 egyéni választókerületből 80-ban biztosan mandátumot szerezne.

A legújabb közvélemény-kutatások eredményei mindannyiunk számára ismertek, azonban érdekes módon nem találkozunk olyan felméréssel, amelyet a kormányhoz közel álló szakértők végeztek volna. Ennek a hiánynak az oka már önmagában is elgondolkodtató, hiszen felmerül a kérdés, miért nem jelentettek meg idén újabb kutatási eredményeket. Csupán egyetlen egy adatot láthattunk eddig, mégpedig a Nézőpont Intézet által készített felmérést, amely márciusban arról számolt be, hogy a Fidesz 10 százalékponttal vezet a Tisza előtt.

A kormányközeli intézet felmérésében a 10 százalékpontos vezetés még akár igaz is lehetne - csak éppen fordított arányban, azaz úgy, hogy a Tisza vezet annyival a Fidesz előtt. Legalábbis erről írt a nemzetközi oknyomozó csapat kiadványa, a VSquare csütörtökön megjelent angol nyelvű hírlevelében Panyi Szabolcs. Igaz, ő nem nevezte meg, hogy az erről szóló értesülése mely közvélemény-kutató intézet eredményéről ad képet. Mindenesetre a cikkből megtudhatjuk, hogy a szerzőnek a kormánnyal kapcsolatban álló forrása szerint, a kormány legfontosabb közvélemény-kutatója kora nyáron készített felmérésének az eredménye nagyon kedvezőtlen Orbán számára. Magyar Péter Tisza Pártja ugyanis 10 százalékponttal megelőzi a Fidesz-KDNP-ét.

Az Orbán-kormány által támogatott kutatók tevékenységei körül számos kérdés merül fel: vagy nem végeznek méréseket, vagy az elért eredményeiket titokban tartják, vagy csupán olyan adatokat publikálnak, amelyek nem megkérdőjelezhető tudományos módszertanra épülnek. Érdemes megjegyezni, hogy lehet, a hírlevél olyan mérésekre utal, mint a Nézőpont legutóbbi állítólagos adatai, amelyek valójában nem a két nagy párt közötti versenyt, hanem egy potenciális harmadik szereplőt érintettek. "Különösen aggasztó lehet, ha az Orbán-kormány és képviselői a manipulált kutatások elterjedését tűzik ki célul, hiszen ez akár arra is utalhat, hogy a választási eredmények 'igazítására' - vagyis csalásra - is sor kerülhet, hogy a kívánt számokat prezentálják" - fogalmaz a hírlevél.

A legújabb kutatási eredmények, amelyeket független, standard szakmai módszerekkel dolgozó intézetek állítottak össze, a következőképpen alakulnak:

21 Kutatóközpont - Egy új korszak kezdete (2025 június)

A legfrissebb adatok szerint a biztos pártválasztók körében a Tisza Párt 52%-kal vezet, míg a Fidesz-KDNP a szavazók 34%-ának támogatását élvezi.

Általánosságban elmondható, hogy Magyarországon a helyzet sajnos nem kedvezően alakul: a megítélés szerint a dolgok 70%-ban negatív irányba haladnak.

Nézőpont Intézet (2025. június)

A biztos választók körében a következő arányok figyelhetőek meg: Fidesz-KDNP 44%, míg a Tisza Párt 39%-os támogatottsággal bír.

Publicus Intézet (2025. június)

A biztos szavazók körében: Tisza Párt 44%, Fidesz-KDNP 37%

68 százalék nem elégedett azzal, ahogy mennek a dolgok Magyarországon

Republikon Intézet - 2025. július A Republikon Intézet friss elemzései és kutatásai alapján a júliusi hónap számos izgalmas eseményt hozott a politikai és társadalmi diskurzus terén. A nyári hónapok tipikusan a politikai aktivitás csökkenésével járnak, azonban idén a közéleti viták és a közszolgáltatások helyzete iránti érdeklődés nem csökkent. A kutatások során kiemelt figyelmet kaptak a fiatalok politikai részvételi szokásai, valamint a digitális platformok szerepe a politikai tájékoztatásban. Az adatgyűjtések azt mutatják, hogy a közösségi médián keresztül a fiatal generációk egyre aktívabb szereplőivé válnak a közéletnek, ami új kihívások elé állítja a hagyományos politikai struktúrákat. Emellett a Republikon Intézet folytatja a különböző társadalmi csoportok véleményének feltérképezését is, hogy pontosabb képet nyújtson a társadalmi feszültségekről és elvárásokról. A július során készült felmérések rávilágítanak arra, hogy a társadalmi kohézió megőrzése érdekében sürgető szükség van a párbeszédre és a közös megoldások keresésére. A Republikon Intézet célja, hogy hozzájáruljon a demokratikus értékek megerősítéséhez és a politikai diskurzus gazdagításához, így a következő hónapokban is aktívan figyelemmel kísérjük az eseményeket, és folytatjuk a kutatási tevékenységeinket.

A pártválasztó biztos szavazók körében: Tisza Párt 43%, Fidesz-KDNP: 33%

Related posts