**Kullancsok: Tények és tévhitek a vérszívó parazitákról** A kullancsok sokak számára félelmetes lények, és bár számos információ kering róluk, nem minden állítás igaz. Lássuk, mik a legfontosabb tények és tévhitek a kullancsokkal kapcsolatban! **Tények

Nyáron sokkal több forrásból hallhatjuk, hogy oda kell figyelnünk a kullancsokra, ez azonban nem azt jelenti, hogy kizárólag nyáron jelenthetnek veszélyt. A kullancsok legnagyobb ellensége a hosszú, kemény fagy, a klímaváltozás miatt viszont egyre enyhébbek a telek, így a kullancsok sem pusztulnak el olyan könnyen. Ha a kullancspopulációk nagyobb létszámban átvészelik a teleket, egyedszámuk növekedhet. Mindemellett pedig a hamarabb érkező tavasz és elhúzódó nyár is csalóka lehet, ezekben az időszakokban is kullancsveszélynek lehetünk kitéve. Ugyanez vonatkozik a napszakokra is, a kullancsok napszaktól függetlenül támadnak.
Az FSME-vírus a vírusos agyvelőgyulladás, ismertebb nevén kullancsencephalitis okozója. Ez a kórokozó jellemzően állatokból terjed át az emberekre, leggyakrabban a vörös hasú közönséges kullancs (Ixodes ricinus) csípése révén. A kullancs, mint a fertőzés "szállítója", közvetíti a vírust a fertőzött állatoktól az emberek felé. Érdemes megemlíteni, hogy nem csupán a kullancscsípés jelent kockázatot: a fertőzés forrása lehet például a pasztörizálatlan tej, amelyet fertőzött kecskék, juhok vagy tehenek termelnek, valamint az ebből készült sajtok fogyasztása is hozzájárulhat a vírus terjedéséhez.
Nem igaz, hogy a kullancsok csak erdős, mezős területeken, kirándulóhelyeken fordulnak elő. A városi környezetben is megtalálhatóak. Így ott is ugyanúgy veszélynek lehetünk kitéve. Városi parkokban, játszótereken, füves, bokros strandokon is előfordulhatnak kullancsok. Ha pedig háziállatunk van, különösen kell figyelnünk, hiszen a háziállat az otthonunkba is behozhatja a kullancsot.
Sokan azt hiszik, hogy a kullancsok csak a fák környékén leselkednek ránk, mintha onnan ugrálnának ránk, de ez egy tévhit. Valójában a kullancsok nem képesek ugrani, és nem is találkozhatunk velük gyakran 1,5 méternél magasabb helyeken. Ezek a kis vérszívók a levegőben lévő szén-dioxidot, a testünk hőmérsékletét, valamint a mozgás által generált rezgéseket érzékelik. Amikor észlelik áldozatukat, a fűszálakról vagy levelekről kapaszkodnak fel a lábukra.
Nem a kullancs csípése okozza a megbetegedést, hanem a kullancsok által hordozott kórokozók. Ebből következik, hogy csak fertőzött kullancs csípése okozhat fertőzést, de attól is függ, hogy mennyi ideig volt bennünk a kullancs. Hazánkban a két legfontosabb emberre veszélyes kullancsok által terjesztett betegség az FSME-vírus okozta agyvelőgyulladás és a Lyme-kór. Mindkettőt a közönséges kullancs terjesztheti.
A kullancscsípés ellen sajnos nincsen védőoltás, de a kullancsok által közvetített fertőzések, például az FSME-vírus okozta agyvelőgyulladás ellen hazánkban elérhetőek védőoltások. Ennek kiemelt jelentősége van, mivel a már kialakult betegséget sem vírusellenes gyógyszerekkel, sem antibiotikumokkal nem lehet kezelni. A védettség eléréséhez három alapoltás szükséges, amelyet emlékeztető oltások követnek bizonyos időközönként. A védettség a második oltást követően legkorábban 14 nap elteltével alakul ki, így érdemes időben gondoskodni a védőoltásokról.
A védőoltásokról háziorvosánál érdeklődhet. Ideális a kora tavasszal megkezdett oltásrend.
Lényeges hangsúlyozni, hogy a védőoltás nem a kullancsok csípését akadályozza meg, hanem a csípések által okozott betegségek megelőzésére szolgál!
Kullancscsípést követően tünetek hiányában antibiotikum szedése nem javasolt.
Viszont a kullancs korai eltávolításával jelentősen csökkenthető a betegség kockázata (a kockázat nő, ha 24 órán túl történik az eltávolítás).
Figyeljen a betegség korai jeleinek/tüneteinek esetleges jelentkezésére. Ha bármilyen rendellenességet tapasztal (a csípés helyén jelentkező és terjedő bőrpír, influenzaszerű tünetek, fejfájás stb.), konzultáljon orvosával!
Az FSME-vírus, más néven Früh-sommer meningoenzephalitis vírus, a kullancsok által terjesztett kórokozó, amely agyhártyagyulladást és agyvelőgyulladást okozhat. E vírus által hordozott fertőzés különösen a tavaszi és nyári hónapokban jelentkezik, amikor a kullancsok aktívabbak. Az FSME-vírus fertőzés megelőzése érdekében fontos a kullancsokkal való érintkezés minimalizálása, valamint a védőoltások alkalmazása, különösen azok számára, akik olyan területeken tartózkodnak, ahol a vírus elterjedt.
A szöveg egyedivé tételéhez javaslom a következő átfogalmazást: "Származási hely: Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft."
A kockázatok és mellékhatások részletes tájékoztatását a betegtájékoztatóban találja, vagy bármikor forduljon bizalommal kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez!