A Nébih tavaszi szaporítóanyag-ellenőrzést végzett - Agrotrend hírek.


A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a vármegyei társhatóságok felügyelői, valamint a NAV szakemberei összevont ellenőrzést tartottak a dunaföldvári országos vásáron. Az előző évekhez viszonyítva javulás történt a címkehasználat tekintetében, azonban problémák adódtak a szaporító anyagokat kísérő dokumentumokkal és a növények életképességével is.

A tavaszi szezon második jelentős ellenőrzése a dunaföldvári piacon zajlott le. Az esemény során a piacon tevékenykedő árusok közül hét termelőt vizsgáltak meg alaposan a szakemberek. A korábbi évekhez viszonyítva kedvező változások figyelhetők meg a címkehasználat terén, azonban ez alkalommal a szaporító anyagokat kísérő dokumentáció és a növények életképessége kapcsán merültek fel problémák. A feltárt hiányosságok következtében több mint 100 szaporítóanyagot kellett azonnal megsemmisíteni, emellett pedig két termelő ellen hatósági eljárás indult a hivatal részéről.

A növényútlevél, vagy más néven címke, nem csupán egy egyszerű azonosító elem; a benne szereplő információk rendkívül fontosak. Az európai uniós irányelvek szigorúan meghatározzák, hogy milyen színű és tartalmú címkék használhatók, és ezeknek a szabályoknak való eltérés nem megengedett. Ez akkor is érvényes, ha a szaporítóanyag egy másik uniós tagállamból származik, hiszen a szabályozás egységesítése a növények nyomon követhetőségét és a kereskedelmi biztonságot hivatott biztosítani.

Az idei évben különösen aggasztó tapasztalat, hogy a piacon sok esetben életképtelen, megfagyott vagy kiszáradt növényeket kínálnak a termelők. Sajnos, az alkalmi vásárlók gyakran nem veszik észre ezt a problémát, és csak akkor szembesülnek a valósággal, amikor az otthon elültetett növények nem hajtanak ki. Ezen körülményekre figyelemmel a hatóság arra kéri a vásárlókat, hogy ne csupán a növényekhez csatolt színes címkékre támaszkodjanak. Elengedhetetlen, hogy alaposan megvizsgálják magát a növényt, és ellenőrizzék a címkén (növényútlevélen) feltüntetett információkat is, hogy biztosak lehessenek abban, valóban a kívánt fajt vásárolják meg.

A hazai környezetben előállított szaporítóanyagok esetében a hatóság számára a hitelesség ellenőrzése viszonylag egyszerűen megvalósítható. Ezzel szemben az alkalmi piaci árusítóhelyeken gyakran nagy tételben kapható, más EU tagállamokból származó szaporítóanyagok esetében az ellenőrzési folyamat sokkal bonyolultabb. A hatóság rendszeresen tapasztalja, hogy ezekben a piaci helyszíneken az árusok által megosztott információk a növényekről gyakran hiányosak vagy nem pontosak. Mindezek fényében különösen fontos, hogy a vásárlók körültekintően válasszanak az alkalmi árusítóhelyeken.

A következő időszakban a hatóság nem csupán a piacokat, hanem a raktárakat, faiskolákat és a szaporítóanyagokat nagykereskedőként forgalmazó cégeket is alapos vizsgálat alá vonja.

Fedezd fel a különböző árusítóhelyek sajátosságait és az azokkal járó kockázatokat! A megfelelő szaporítóanyag kiválasztásához elengedhetetlen információkat gyűjtöttünk össze számodra. Látogass el a következő cikkre, ahol mindent megtalálsz, amire szükséged van: https://portal.nebih.gov.hu/-/fontos-tudnivalok-gyumolcs-szaporitoanyag-vasarlasa-elott.

A Nébih szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy a tudatos és gondos vásárlás során érdemes előnyben részesíteni a hazai gyártású szaporítóanyagokat. Ezek nem csupán a belföldi előállítást támogatják, hanem garantálják, hogy a vásárlók olyan, hatóságilag ellenőrzött és kiváló minőségű gyümölcsszaporító-anyaghoz jussanak, amely megfelel a legmagasabb elvárásoknak. Amennyiben szabálytalanságot tapasztal a szaporítóanyagok forgalmazásával kapcsolatban, kérjük, jelezze azt az [email protected] e-mail címen!

Related posts