Szijjártó Péter úgy véli, hogy David Pressman, az Egyesült Államok nagykövete, a háttérből irányította a magyar korrupciót érintő dokumentum megfogalmazását.

A világkereskedelemben tapasztalható feszültségek, melyek a vámok bevezetéséből fakadnak, kerültek terítékre az Európai Unió kereskedelemért felelős minisztereinek legutóbbi ülésén. Szijjártó Péter, aki a Donald Trump által kiszabott vámokról és Kínáról folytatott diskurzus után nyilatkozott, hangsúlyozta, hogy az EU intézményei nem képesek hatékonyan kezelni a kihívásokat. Megjegyezte, hogy hónapok óta tudatos, Trump "patrióta gazdaságpolitikájának" részeként kezeli a vámokat, ami csak tovább nehezíti a helyzetet.
A külgazdasági és külügyminiszter elismerte, hogy az Európai Bizottság egyeztetett az USA kormányával, de "azt várjuk el, hogy sikeres, eredményes tárgyalásokat" folytassanak, amihez szerinte a testület nem tett le komolyan vehető javaslatot az asztalra.
Trump listáján az EU mellett közel 60 másik ország és terület is szerepel, mindegyikük az amerikai árukereskedelmi deficit és az import hányadosának felével arányos vámot kapott. Ez független a kivett átlagos vámoktól, amelyeket az Egyesült Államokból érkező termékekre alkalmaznak. Az EU esetében például a vám mértéke 25 százalékra rúg. A listán nem szereplő országok esetében viszont 10 százalékos vámot vetnek ki.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a kormány javaslatot tett az Egyesült Államokból érkező autókra kivetett vámok csökkentésére, 10%-ról 2,5%-ra. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az Európai Bizottság elmulasztotta a lehetőséget a vámok elkerülésére. A külügyminiszter kifejtette, hogy nem szabad bosszút állni, és a helyzet kezeléséhez "stratégiai nyugalomra" van szükség, hogy elkerüljék a további károk keletkezését. Ezért a magyar kormány elhatározta, hogy nem támogatja az ellenvámok bevezetését.
Az Egyesült Államok a magyar közbeszerzések magas korrupciós kockázatát emelte ki, amikor az EU-ra kivetett vámokat indokolta. Szijjártó Péter erre reagálva megjegyezte, hogy ez a jelentés már 1974 óta létezik, és a legfrissebb, március végén publikált anyag Joe Biden elnöksége alatt készült. Hozzátette, hogy a Magyarországra vonatkozó részeket David Pressman, aki szerinte "a magyar ellenzék vezetőjeként" lépett fel, diktálta. Szijjártó hangsúlyozta, hogy az észrevételeket 2024 októberéig lehetett benyújtani, míg Trumpot csak novemberben választották meg, és az információk nagykövetségekből származnak. Véleménye szerint egy egyéves, Biden idején készült jelentést hazugságként feltüntetni egyedi elnöki rendelet részeként, nemcsak félrevezető, hanem elfogadhatatlan is.
Szijjártó Péter véleménye szerint az Európai Bizottság Kínával szembeni fellépései nem bizonyultak hatékonynak, különösen, mivel a testület korábban vámokat vezetett be a kínai autókra. Ezen intézkedések ellen a 27 tagállamból öt, köztük Magyarország is, próbálta megakadályozni a szigorú szabályozásokat. A miniszter hangsúlyozta, hogy az EU zöld átállásának sikeréhez elengedhetetlen a kínai partneri együttműködés, és nem meglepő, hogy Kína három vezető autógyártója jogi lépéseket tett az EU ellen. A magyar kormány pedig úgy határozott, hogy támogatja a kínai cégeket, és fellép az Európai Bizottság intézkedései ellen.