Ruszin-Szendi Romulusz: "Tisztelt Hölgyeim és Uraim, a feudalizmus kora lezárult."
A Tisza Párt kongresszusán láttuk viszont a volt vezérkari főnököt, aki a honvédség problémáiról beszélt.
Tegnap a közmédia híradója, amely ritkán mutat be valós oknyomozást, megszellőztette, hogy Ruszin-Szendi Romulusz lehet a Tisza Párt honvédelemért felelős szakpolitikusa. A legnagyobb ellenzéki párt szombati kongresszusán valóban felszólalt a korábbi vezérkari főnök, akit 2021 nyarán neveztek ki, de - noha a megbízatása 2026-ig szólt volna -, két éve váratlanul felmentették, és három évtizedes pálya után a Honvédségtől is távozott. Egyes feltételezések szerint Ruszin-Szendi a honvédség rohamszerűen végrehajtott "fiatalításának" esett áldozatul, az elbocsátásokról szóló döntést Orbán Viktor legszűkebb környezetében hozták meg, de nem lehettünk benne biztosak, hogy ürügy vagy ok volt a győri reptéren parkoltatott helikopterek ügye. Arról, hogy mi állhatott a menesztése mögött, ebben a cikkben írtunk. Ruszin-Szendi egyébként akkor, amikor Orbán éppen Zelenszkij ellen hangolta a szavazóit, katonai küldöttség élén Ukrajnában járt, és Zaluzsnyij akkori tábornokkal találkozott.
Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt kongresszusán hangsúlyozta, hogy "az egyenruhások és minden magyar állampolgár számára egy alapvető elv létezik: senkit sem hagyunk hátra. Sajnos a jelenlegi kormányzat ezt az alapelvet már nem tartja szem előtt."
Az egykori vezérkari főnök felidézte, hogy két és fél éve járt az ukrán fronton, ahol nap mint nap orosz és ukrán emberek halnak meg. "Hogy ez a fenyegetés érinti-e Magyarországot, az én véleményem az, hogy nem. Ami sokkal fontosabb, az a déli fenyegetettség, az illegális migráció." Ruszin-Szendi szerint ötféle eszköze lehet a békének. Az egyik az atomhatalmaké, de ez egy zárt klub, a másik a semlegesség, ami Ukrajna esetében "nem sült el jól", a harmadik a teljes spektrumú haderő (ami nagyon drága), a negyedik egy védelmi szövetség lehet, ami esetünkben a NATO és az EU. "Ezt választotta Magyarország nagyon helyesen, és azt kell folytatnunk, hogy a szövetségnek értékes tagjai vagyunk."
Miért nem működik az európai közös haderő? - tette fel a provokatív kérdést Ruszin-Szendi Romulusz. Az ok, hogy az egyes országok érdekei folyamatosan átalakulnak: míg az északi államok számára más prioritások állnak előtérben, Dél-Európában egészen más kihívásokkal néznek szembe, míg a Balti államok esetében Oroszország jelenti a legfőbb fenyegetést. "Amíg ezek az eltérő érdekek nincsenek összehangolva, addig a közös védelem megvalósítása csupán egy távoli álom marad" - hangsúlyozta.
"Elengedhetetlen, hogy erős, nemzeti szinten szerveződő egyenruhás alakulatok álljanak rendelkezésünkre, amíg a kollektív védelem megvalósul" - hangsúlyozta.
"Ehhez elengedhetetlen, hogy helyreállítsuk a bizalmat a szövetségi rendszerben. Tíz figyelmeztető jel és három hangsúlyozás szükséges."
Rögtön pontosította, hogy nem a katonai bizalom rendült meg, hanem a politikusok nem voltak jóban. "Bidennel nem voltunk jóba..." Azt nem tisztázta, hogy mit gondol a Fidesz ellenséges viszonyulásáról az előző demokrata kormányhoz.
Ruszin-Szendi véleménye szerint a katonai vezetésben eluralkodott egy félelemkultúra, ahol indoklás nélkül bármikor elbocsáthatják a katonákat. Ezt a helyzetet úgy jellemzi, hogy "ennek a neve, hogy kuss". A volt vezérkari főnök példákat is hozott arra, hogy sok katona fontolgatja a pályaelhagyást. Kifejezte, hogy a jelenlegi vezetés nem érti a szervezeti kultúrát, és említette a fiatalítási folyamatokat, amikor tapasztalt szakembereket küldtek el. Különösen aggasztónak találja, hogy már büntetett előéletű emberek és magyar nyelvvizsgával rendelkező külföldiek is beléphetnek a katonai szolgálatba. "Ma Magyarországon a tartalékos rendszer keretein belül pénzért lehet fokozatokat vásárolni. Drága urak, ideje lenne tudomásul venni, hogy a feudalizmus kora lejárt" – fogalmazott. Továbbá sajnálattal említette, hogy a Petőfi-év alkalmából a Petőfi-laktanyát Mária Teréziára nevezték át.
Ruszin-Szendi arra is felhívta a figyelmet, hogy a toborzás módszerei nem éppen a legprofibbak. "A védőmellény úgy ül rajta, mint egy melltartó, ami nem passzol. De legalább van valaki, aki figyelmezteti, hogy érdemes lenne egy számmal nagyobb darabot választania, mert így elég ciki a látvány."