Gazdagok Listája: A brit milliárdosok vagyona csökkent A legfrissebb adatok szerint a brit szupergazdagok jelentős vagyoni veszteségekkel néznek szembe. A gazdasági környezet és a piaci ingadozások következtében sokan közülük szegényebbé váltak, ami új k

Az utóbbi több mint három és fél évtizedben soha nem zuhant olyan mértékben a brit milliárdosok száma, mint az elmúlt évben, III. Károly király ugyanakkor jelentősen gyarapította vagyonát és utolérte minden idők leggazdagabb brit politikusát, Rishi Sunak volt miniszterelnököt.
A The Sunday Times című vasárnapi brit lap 1989 óta minden év tavaszán összeállítja listáját - Rich List - a Nagy-Britanniában élő leggazdagabbak becsült vagyonáról. A most 37. alkalommal elkészített összesítés szerint - amelynek felső 350-es mezőnyét a lap már pénteken ismertette - Nagy-Britanniában jelenleg 156 milliárdos él. A milliárdosok száma 2022-ben tetőzött, amikor a Rich List 177 szereplőjének volt egymilliárd fontnál nagyobb vagyona.
A tavalyi vagyonlistán 165 milliárd fontot birtokló név tűnt fel, ami azt jelenti, hogy egy esztendő alatt kilenccel csökkent a Nagy-Britanniában élő fontmilliárdosok létszáma.
A Rich List 2025 készítői kiemelik, hogy a brit milliárdosok körének létszáma eddig soha nem tapasztalt mértékben csökkent egyik évből a másikba lépve.
Az idei Rich List 350 leggazdagabb tagjának összesített vagyona 772,8 milliárd fontot tesz ki, ami 3 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest. A lista szerkesztői úgy vélik, hogy a szupervagyonok csökkenésében kulcsszerepet játszottak az amerikai vámintézkedések következtében kialakult globális tőzsdei turbulenciák.
A Rich List 2025 készítői figyelemre méltó példaként emelik ki a Glencore-t, a brit-svájci székhelyű globális nyersanyagkereskedelmi konglomerátumot. A vállalat részvényei az utóbbi hetekben közel 50%-kal estek vissza, ami a világkereskedelem lelassulásának kockázatával magyarázható. Ennek következtében Alex Beard, a cég egyik jelentős részvényese és korábbi vezérigazgatója, kiesett a brit milliárdosok elitjéből. Az új adatok alapján Beard vagyona 991 millió fontra csökkent, így a tavalyi 140. helyezéséről a 157. pozícióra süllyedt.
A Rich List 2025 élmezőnyéhez viszonyítva III. Károly király szinte szegény embernek tűnik, noha a 76 éves uralkodó az utóbbi évben jelentős mértékben növelte vagyonát. Az idei adatok szerint Károly magánvagyona 640 millió fontra rúg, ami 30 millió fonttal haladja meg a tavalyi értékét. Ezzel a király a tavalyi 258. helyről a 238. helyre lépett elő, és jelenleg Rishi Sunak volt brit miniszterelnökkel osztozik ezen a pozíción, aki szintén 640 millió fontot tudhat magáénak.
Az uralkodó pénzügyi forrásainak egyik alapvető pillére a Cornwall hercegsége néven ismert, több mint 54 ezer hektáron elhelyezkedő királyi birtokok hálózata és vagyonkezelő hitbizomány. Ennek a rendszernek az éves működési eredménye 2011 és 2024 között lenyűgöző 43%-os növekedést mutatott, elérve a 25,7 millió fontot.
Az idei milliárdos ranglistát továbbra is a Hinduja nagyvállalkozói dinasztia vezeti 35,3 milliárd font vagyonnal.
A család, amelynek globális jelenléte 48 országra terjed ki, és negyedmillió alkalmazottat foglalkoztat, egy széleskörű vállalkozói hálózatot működtet. Tevékenységeik az olaj- és autóipartól kezdve a pénzügyi szolgáltatásokon, ingatlanpiacon át egészen a médiáig terjednek. Ennek ellenére, a család hetedszerre áll a Rich List csúcsán, még akkor is, ha becsült vagyonuk az elmúlt évben közel kétmilliárd fonttal csökkent a tőzsdei árfolyamok ingadozása miatt.
Az írók vagyonlistáját változatlanul a példátlan sikerű Harry Potter-regénysorozat Skóciában élő szerzője, Joanne K. Rowling vezeti, akinek a Rich List 2025 szerkesztői 945 millió font vagyont tulajdonítanak, ugyanannyit, mint tavaly. J.K. Rowling, aki az 1990-es évek elején még heti 70 fontos tanácsi segélyből, munkanélküliként tengődött egy edinburghi szociális bérlakásban, ma világviszonylatban is messze a leggazdagabb regényíró.
A Rich List 2025 szerkesztői szerint jövedelmei alapján az 59 éves Rowling is már csatlakozhatott volna a nagy-britanniai milliárdosok klubjához, és ez csak azért nem történt meg, mert vagyonából rendkívül nagyvonalúan támogat különböző jótékonysági szervezeteket és programokat. A vagyonlista összeállítóinak számításai szerint J.K. Rowling az elmúlt években több mint 200 millió fontot fordított ezeknek a szervezeteknek a megsegítésére.
A leggazdagabb brit zenészek és zeneszerzők listáját továbbra is Sir Paul McCartney vezeti, aki ebben a mezőnyben az első fontmilliárdos: vagyona a Rich List 2025 becslése szerint 1,025 milliárd font. A Beatles 83 éves egykori basszusgitárosa és dalszerzője az idei vagyonlista szerkesztőinek számításai szerint egy év alatt 25 millió fonttal gazdagodott, elsősorban az évente továbbra is milliókat hozó jogdíjakból. McCartney ezzel a tavalyi 165. helyről a 151. helyre lépett elő a brit szupergazdagok vagyonlistáján.