Részleges banki díjak mérséklése Nagy Márton befolyására.

A Magyar Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank közötti megállapodás eredményeként többféle banki díjcsökkentés lép életbe, amelyet Varga Mihály pénzügyminiszterrel folytatott tárgyalás után jelentettek be. A jegybank elnöke hangsúlyozta, hogy az új intézkedések fő célja a lakossági banki szolgáltatások egyszerűsítése, átláthatóságának növelése és költségeinek csökkentése.
A megállapodás öt konkrét lépést tartalmaz, amelyek a lakossági ügyfelek terheinek csökkentését, a jobb átláthatóságot és a könnyebb számlaváltást szolgálják:
A lépések hátterében az áll, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter márciusban többször is élesen bírálta a bankokat, amiért februárban jelentős mértékben emelték a díjaikat - például a készpénzfelvétel átlagosan 15, a számlavezetés pedig 26 százalékkal drágult. A miniszter korábban elégedetlenségének adott hangot, mondván: a bankok nem adtak megfelelő válaszokat a díjplafonról szóló javaslatokra.
Bár a magyar banki díjak már önmagukban is magasnak számítanak nemzetközi viszonylatban, az idei emelések mögött több tényező is húzódik. A 2023-2024-es infláció, valamint az adó- és illetékemelések jelentős hatással vannak a pénzintézetek költségszerkezetére. A kormány törekvése az volt, hogy a bankok ne az ügyfeleikre terheljék át ezeket a megnövekedett költségeket.
Az MNB legfrissebb közleménye kiemeli, hogy a magyar bankszektor pénzügyi helyzete stabil, a bankok likviditása és tőkehelyzete pedig erős, ami lehetővé teszi számukra a díjak csökkentését. Ezen intézkedések fő célja a verseny fokozása a lakossági piacon, ám konkrét díjcsökkentést csupán az alapszámla esetében ígérnek.