Szabolcsban egy különleges bagolyfajt sikerült lencsevégre kapni, amely rendkívül ritkának számít. Ez a felfedezés nemcsak a helyi természetvédők, hanem a madármegfigyelők körében is nagy érdeklődést keltett. A fotók sokszínűsége és a bagoly különleges me

Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye festői táján, Csengersima külterületének közelében, a Bűr-erdő varázslatos szomszédságában terül el a Géci-sűrű, amely több mint 100 hektáros zöld óriásként öleli körül a természet csodáit. Itt, ezen a különleges helyszínen kapta lencsevégre a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársa a ritka és fokozottan védett uráli baglyot, amely a természet e rejtett kincseinek őrzőjeként tűnik fel.
A posztban azt írta az igatgatóság, hogy az 1700-as évek végén készült első katonai felmérések alapján még egy kelet-nyugati összefüggő erdővonulat részeként ábrázolják ezt a területet, mára azonban a Géci-sűrű már csak egyedül őrzi az egykori táj fás vegetációját. Az erdő egyik érdekessége, hogy a téli, kora tavaszi időszakban alkalmanként az uráli bagoly (Strix uralensis) is feltűnik itt.
Az utóbbi napok fészektérképezése során többször is megfigyelhettük ezt a védett, impozáns méretű bagolyfajt a távcső lencséjén keresztül. Bár rendszeresen észleltük télen, a költési időszakban eddig nem találkoztunk a fajnál, és a fészkelésének nyomait sem sikerült megerősítenünk.
Az uráli bagoly hazánkban kiemelten védett madárfaj, amelynek természetvédelmi értéke 100 000 forint. Ez a különleges faj nemcsak ökológiai szempontból fontos, hanem kulturális örökségünk része is.