Rekordmagas agrártámogatások áramlottak a gazdálkodókhoz 2024-ben - Alternatív Energia


A tavalyi évhez viszonyítva 11 milliárd forinttal magasabb támogatási összeg érkezett. A 2024. évi Egységes Kérelem keretében igényelt terület- és állatalapú támogatások többsége gyorsabb ütemben teljesült, mint az előző években – jelentette be Viski József, az Agrárminisztérium agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkára. Hangsúlyozta, hogy a gyors kifizetések rendkívül fontosak a termelési biztonság és a gazdálkodók pénzügyi helyzete szempontjából, különösen olyan nehéz időjárási körülmények között, mint a tavaszi fagykár és az aszály. A közvetlen támogatások és a kapcsolódó átmeneti nemzeti támogatások keretében összesen 153,3 ezer gazdálkodó részesült 541,3 milliárd forint kifizetésben, ami 25 milliárd forinttal haladja meg a tavalyi évet. A Magyar Államkincstár 149 ezer termelőnek 272,3 milliárd forint alaptámogatást utalt ki, míg a kisebb területeken gazdálkodók számára elérhető újraelosztó támogatás keretében 148,6 ezer ügyfél körülbelül 74,5 milliárd forintot kapott.

A generációváltás elősegítése érdekében, a fiatal gazdálkodók számára nyújtott területalapú támogatások keretében összesen 5,8 ezer személy részesült 7,4 milliárd forintban. Az Agroökológiai program keretében, körülbelül 64,5 ezer résztvevő 95,2 milliárd forint támogatást kapott, míg a 13 termeléshez kötött terület- és állatalapú támogatás keretében 39,2 ezer gazda számára 78,5 milliárd forintot utalt ki a Kincstár - számolt be az államtitkár. A terület- és állatalapú vidékfejlesztési támogatások keretében a 2024-es Egységes Kérelmek alapján 51,9 ezer gazdálkodó összesen 226,3 milliárd forintban részesült - tette hozzá. Az önkéntes alapon vállalt, a természeti erőforrások megóvására irányuló kötelezettségek teljesítése érdekében 16,4 ezer termelőnek 112 milliárd forint támogatást utaltak. Az ökológiai gazdálkodás népszerűsítésére szánt támogatás keretében 4,4 ezer gazdálkodó 31,4 milliárd forintban részesült. Ezen kívül az erdészeti támogatások révén 27,2 milliárd forinthoz jutottak a jogosultak, míg az állattenyésztéshez kapcsolódó, különösen az állatjóléti és génmegőrzési támogatások keretében összesen 29,2 milliárd forintot kaptak a gazdák. Végül, biztosítási díjtámogatást 29,2 ezer fő számára, összesen 12,9 milliárd forint értékben nyújtottak.

A közeljövőben várhatóan döntés születik arról, hogy a gazdálkodók idén is élvezhetik az emelt szintű előlegeket. A Kincstár már nekilátott a tavasszal benyújtott kérelmek feldolgozásának, amelynek ütemes haladása kulcsfontosságú ahhoz, hogy az előlegfizetések szélesebb körben elindulhassanak - emelte ki Viski József.

Related posts