Polt és Hende alkotmánybíró-jelölti posztot kaptak, vajon Polt lesz az Ab-elnök is?


Az Országgyűlés igazságügyi bizottsága a Fidesz által jelölt Polt Pétert és Hende Csabát támogatta, mivel 8 igen szavazattal, mindössze egy ellenében úgy ítélte meg, hogy alkalmasak az Alkotmánybíróság tagjaivá válni. A végső döntést azonban a parlament plenáris ülésén hozzák meg, ahol kétharmados többség szükséges a megválasztásukhoz.

A Mi Hazánk párt alkotmánybíró-jelöltjei, Bánovics Tamás, Pápai Ákos és Gaudi-Nagy Tamás, nem tudták elnyerni a bizottságban a szükséges többségi támogatást.

Előzmények

Polt Péter alkotmánybíróvá válása nem volt meglepetés, hiszen a 24.hu korábban már beszámolt arról, hogy az Alkotmánybíróság elnöki posztját fogja betölteni. Az információt Magyar Péter és Hadházy Ákos Facebook-bejegyzései is megerősítették, amelyekben jelezték, hogy Polt távozik a Legfőbb Ügyészség éléről, miután a kormány "leváltja" őt. Ezt a hírt azonban Kocsis Máté és a Legfőbb Ügyészség is határozottan cáfolta.

Kövér László házelnök már korábban kifejezte meggyőződését, miszerint Polt Péter "kiváló alkotmánybíró lesz", ami egyben megerősítést is jelent a jelölésére.

Végül a Fidesz a KDNP támogatásával Poltot és Hendét jelölte alkotmánybírónak, a Mi Hazánk három jelöltet nevezett meg, míg a többi ellenzéki frakció nem jelölt.

Polt Péter: Nem lebeg az ügyészség, mint Mohammed koporsója

Polt Péter legfőbb ügyész kifejezte, hogy számára rendkívüli megtiszteltetés, hogy jelen lehet, és hogy a Fidesz-KDNP méltónak tartja arra, hogy alkotmánybírói pozíciót töltsön be.

A kérdésekre adott válaszaiban hangsúlyozta, hogy csupán az alkotmánybírói jelölésekkel kapcsolatos témákra tud reagálni. Kifejtette, hogy a legfőbb ügyészi poszttal összefüggő kérdéseket „nem ide tartozónak” ítélte, így azokra nem kívánt válaszolni.

A kérdésre, hogy vajon független-e az ügyészség, egy történelmi visszautalással válaszolt: felidézte, hogy 2004-ben, az ő kezdeményezésére nyilvánította ki az Alkotmánybíróság a Legfőbb Ügyészség szakmai függetlenségét. Hangsúlyozta, hogy az ügyészség önálló alkotmányos tényező, és a Legfőbb Ügyész nem vonható felelősségre a parlamentben. Ezt Sebiánszki-Petrovszki László (DK) kérdésére reagálva mondta el.

Polt Péter kiemelte, hogy pályafutása során 28 évet szentelt az ügyészségnek, ebből több mint 20 évet a Legfőbb Ügyészként töltött. E tapasztalatokat rendkívül értékesnek tartja az alkotmánybírói teendők ellátásában. Mint pozitivista jogász, hangsúlyozta, hogy a jog szigorú betartása elengedhetetlen az alkotmányosság fenntartásához.

Egy-két olyan gondolatra reagált, amelyek szorosan összefonódnak az alkotmányosság kérdéskörével.

"Nem lebeg ég és föld között, mint Mohammed koporsója", ellenőrzi az Országgyűlés és a bírói hatalom, az utóbbi a pótmagánvád intézményével - mondta az ügyészségről az egyik őt kérdező ellenzéki parlamenti képviselőnek Polt Péter. "Itt nem személyes magánvéleményeknek van helye", az a kérdés, hogy szakmai tapasztalata alapján alkalmas-e alkotmánybírónak - mondta a kérdésekre válaszolva, és hangsúlyozta: az alkotmánybíró az Alaptörvény oldalán kell, hogy álljon.

A szuverenitás kérdésével kapcsolatban kiemelte, hogy ez számára kiemelten fontos téma, mivel az alkotmányos identitás alapvetően befolyásolja az Alkotmánybíróság működését. "Ezeket a tényezőket mindenképpen figyelembe kell venni, és alkalmazni szükséges őket a döntések meghozatalakor" - fogalmazott határozottan.

Polt Péter szerint azon az úton kell tovább menni, amit a német és lengyel alkotmánybíróság is bejárt: a német ab megkérdőjelezte EU-s intézmények beavatkozását, működését - ezt az EKB és az EUB vonatkozásában mondta ki - idézte fel.

A meghallgatás után Polt Péter a sajtó munkatársainak kijelentette, hogy még korai lenne nyilatkoznia. Amikor arról kérdezték, hogy tervez-e úgy készülni, mintha az Alkotmánybíróság élére kerülne, azt felelte, hogy jelenleg még alkotmánybírónak sem választották meg.

Az ő esetében a meghallgatást vezető Vejkey Imre olyan módon tette fel a kérdést, hogy kifejezetten hangsúlyozta a június 10-ét, mint az alkotmánybíróvá választásának időpontját.

Hende Csaba: Nem egy elhagyatott szigetről van szó... Egy olyan helyről beszélünk, amely tele van élettel, lehetőségekkel és kihívásokkal. Nem az a célunk, hogy elszigeteljük magunkat, hanem hogy felfedezzük a világot, amely körülvesz minket. Az összekapcsolódás, a közös tapasztalatok és az együttműködés révén valósíthatjuk meg álmainkat és céljainkat. Az igazi kaland nem a magányban, hanem a közösségben rejlik!

"A jelöltnek nem kell egy eldugott, lakatlan szigetről érkeznie" - fogalmazott Hende Csaba, amikor képviselői kérdésekre és észrevételekre reagált. Kiemelte, hogy az érintett közéleti pályafutása a nyilvánosság előtt zajlott, így ideológiai elkötelezettsége is jól ismert, míg egy nem közszereplő esetében ez nem mondható el.

Hende Csaba jelöltsége különös figyelmet érdemel, hiszen a hvg.hu által közzétett információk szerint 2017 óta a parlament egyik kulcsfontosságú testületének, a törvényalkotási bizottságnak az elnöki posztját tölti be. Ebből adódóan a grénium előtt számos jogszabályt érintő bizottsági módosítót terjesztett elő a törvények zárószavazását megelőzően.

Az alkotmánybírósági törvény világosan rögzíti, hogy egy indítvány elbírálásában nem vehet részt az Alkotmánybíróság olyan tagja, akinek az ügyhöz fűződő személyes és közvetlen érintettsége miatt nem várható el pártatlan, tárgyilagos és elfogulatlan döntés.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Related posts