Az alkotmánybíróság döntése mögött politikai szándékok húzódhatnak meg.


Puskás Bálint, a korábbi alkotmánybíró, politikai indíttatásokat sejt az alkotmánybíróság döntése mögött. Véleménye szerint a jelenlegi helyzet messze áll a megszokott normáktól, és rendkívül valószínűtlen, hogy a hétfői napra, amikor hivatalosan elkezdődne az elnökválasztás második fordulójának kampánya, sikerülne rendezni az újraszámlálást.

Puskás Bálint a megkeresésünkre kifejtette, hogy a jogszabály lehetőséget biztosít az alkotmánybíróság számára arra, hogy az eredmények érvényesítése előtt alaposan átvizsgálja, történt-e bármiféle törvénysértés. A szavazatok teljes körű újraszámlálásáról szóló döntést Cristian Terheș indítványozta, aki azt állította, hogy egyes szavazókörzetekben manipulálták Ludovic Orban szavazatszámát. Ezek a módosítások azt eredményezték, hogy Orban szavazatainak száma 35-ről 1-re, illetve 58-ról 1-re csökkent.

A beadvány alapján megállapították, hogy a szavazatszámlálás során jogsértés történt. Ennek következményeként több mint kilencmillió szavazat újraszámlálása válik szükségessé, ami óriási és rendkívül időigényes feladatot jelent - nyilatkozta a volt alkotmánybíró. Hozzátette, hogy az újraszámlálás befejeztével a választási hatóság ismételten a legfelsőbb bírósághoz terjeszti az új eredményeket, ezt követően pedig a taláros testület újra döntést hoz.

Puskás Bálint véleménye szerint, amennyiben a végeredményben lényeges változás következik be, az alkotmánybíróság jogosult lehet az érvénytelenítés elrendelésére. Arra a kérdésünkre, hogy vajon politikai szándékok állhatnak-e a taláros testület döntése mögött, a korábbi alkotmánybíró pozitívan válaszolt, kiemelve, hogy Elena Lasconi szavazatai csökkenhetnek a beadvány következményeként. Ez különösen fontos, hiszen alig kétezer szavazat választja el az USR jelöltjét Marcel Ciolacu harmadik helyezettől. Puskás Bálint hangsúlyozta, hogy mivel Cristian Terheș fogalmazta meg a beadványt, a PSD nem vádolható politikai befolyással.

Related posts