Néhány nap múlva életbe lép a szankció!

Már csupán egy hét áll rendelkezésre a gazdák számára, hogy igényeljék a területalapú támogatásokat az Agrárkifizető Ügynökségtől (PPA). A támogatási keret összértéke közel 600 millió euró, amelyet a mezőgazdasági termelők között fognak szétosztani. Fontos megjegyezni, hogy a kérvények benyújtása kizárólag elektronikus formában lehetséges.
Az agrártámogatások iránti kérelmek benyújtása április 14-től kezdődik, és a végső határidő május 15., amikor még szankciók nélkül lehet pályázni. A gazdáknak addig az időpontig fel kell tüntetniük a kérelmezett területeket, ki kell tölteniük a termelt növényekről szóló táblázatot, valamint a jogszabályoknak megfelelően le kell adniuk a kitöltött űrlapot. Ha valaki véletlenül elmulasztja ezt a határidőt, nem kell kétségbe esnie, hiszen a kérelmeket május 31-ig még be lehet küldeni. Azonban fontos tudni, hogy május 15. után késedelmi díjat fognak alkalmazni. A nagy állatállományok (VDJ) vonatkozó támogatásainak kifizetése 2025. augusztus 1-jén kezdődik, az előlegek pedig november 3-tól válnak elérhetővé. A döntések meghozatala december 1-jétől indul, míg a tényleges kifizetések 2025. december 3-án kezdődnek.
Ahogyan tavaly, úgy idén is számíthatunk néhány izgalmas újdonságra. Az előző év legjelentősebb változása az volt, hogy mindenkinek kötelezővé vált az elektronikus ügyintézés, ami különösen sokaknak, főként az idősebb gazdálkodóknak, nehézséget okozott, mivel nem mindenki jártas a digitális világban. "Idén több újítással és egyszerűsítéssel találkozhatunk. A leglényegesebb változások a száj- és körömfájással kapcsolatos intézkedéseket érintik. Garantáljuk a tenyésztők számára, hogy nem maradnak el a jogosult támogatásoktól, függetlenül attól, hogy a tenyészetük érintett-e a járvány által vagy sem" - nyilatkozta Marek Čepko, az APA vezérigazgatója. Hozzátette, hogy a síelésre alkalmas területek, amelyeken a síidényen kívül rendszeresen gazdálkodnak, ismét bekerültek a mezőgazdasági földhivatali nyilvántartásba. Ennek köszönhetően a kérelmezők újra pályázhatnak támogatásra összesen 825 hektárnyi síterületre. A területi monitoring rendszer keretében új, nagyobb felbontású és geotaggel ellátott fényképek is segítik a kérelmezőket, így nekik könnyebb lesz a bejelentések lebonyolítása. Továbbá, frissített felvételek is bekerültek a közép-szlovákiai referenciaterületekről, amelyek szintén hozzájárulnak a folyamatok gördülékenyebbé tételéhez.
"Folyamatosan törekszünk a folyamatok egyszerűsítésére. Idén is teljesítjük az előlegek kifizetését, és a korábban közzétett ütemterv szerint fogunk eljárni" - mondta Čepko. Ezen kívül felhívta a figyelmet néhány új kötelezettségre is, mint például az aktív gazdálkodói státusz igazolásának szükségessége, valamint az EU által előírt szociális feltételek betartása.
Fontos változás az is, hogy a korlátozott gazdálkodási feltételekkel rendelkező területek (ANC) számára 57 millió euróval növelik az állami költségvetésből biztosított támogatást 2027-ig, ami viszonylag nagy segítség a hátrányos helyzetű régiókban élő állattenyésztők számára.
Marián Glovaťák, a Fiatal Gazdák Szövetségének elnöke bizakodóan értékelte az idei változtatásokat, de hangsúlyozta, hogy további reformokra van szükség. "A gazdák nem az utolsó pillanatban nyújtják be a kérelmeiket a hanyagságuk miatt, és nem is azért, mert kapkodva akarnak intézkedni. Sokkal inkább arról van szó, hogy az utolsó percig nem tudják, mely földterületekre lesznek jogosultak. Ezt a problémát egy átfogó, rendszerszintű megoldással kell kezelni" - fogalmazott Glovaťák.
Tavaly óta már élesben működik az elektronikus ügyintézés a mezőgazdaság területén, ami sok gazda számára komoly kihívásokat jelentett. "A kérelmeket ezentúl kizárólag online lehet benyújtani. Apró, de súlyos hibák, mint például az aláírás hiánya vagy a szükséges mellékletek elfelejtése, komoly következményekkel járhatnak, akár a támogatás elutasítását is eredményezhetik" - hívta fel a figyelmet Andrej Gajdoš, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara elnöke. A hibák megelőzése érdekében mindenkinek ajánlja, hogy alaposan tanulmányozza át az új szabályokat. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány lényeges információt, amelyeket Ujlaky Jácint, a Szlovákiai Agrárkamara falugazdásza korábban megosztott az Új Szó olvasóival, hogy a kérelmek benyújtása zökkenőmentesen történhessen.
Minden egyes gazdának szüksége van olyan személyi igazolványra, amely hátoldalán mikrocsip található. A személyin érvényes tanúsítványokkal ellátott elektronikus aláírásnak kell lennie. Továbbá, kell kártyaleolvasó (a rendőrségen beszerezhető), számítógép, helyes alkalmazások, valamint az igénylőnek a szlovák közigazgatási portálon elérhető aktív elektronikus fiókkal kell rendelkeznie. A csippel ellátott személyi intézésekor a rendőrségen meg kellett adni egy 6 számjegyű PIN-kódot (ez kell a postafiókba való bejelentkezéskor), illetve egy ugyancsak 6 számjegyű BOK-kódot. A BOK nagyon fontos: ez is kell az e-postafiókba való bejelentkezéskor, és a saját kezűleg átvehető levelekhez is ezzel lehet hozzáférni. Minden egyes dokumentum vagy beadvány aláírásánál a rendszer előbb a BOK-ot kéri, és csak utána az aláírási PIN-kódot.
A kártyaolvasó csatlakoztatása a számítógéphez elengedhetetlen lépés. Az ehhez szükséges alapalkalmazások a slovensko.sk weboldalon érhetők el. Miután sikeresen telepítettük az összes szükséges programot a gépre, máris beléphetünk a postafiókunkba. Ehhez először helyezzük be a személyazonosító kártyát a kártyaolvasóba, majd a slovensko.sk felületén végezzük el a bejelentkezést. Fontos, hogy azok számára, akik még nem aktiválták a fiókjukat, elengedhetetlen az állami hivatalokkal történő elektronikus kommunikációhoz való hozzáférés aktiválása.
Az elektronikus fiók aktiválásának pillanatától kezdve a közigazgatási szervekkel (mint például az adóhivatal, munkaügyi hivatal, társadalombiztosító, bíróságok, kataszter, és helyi önkormányzatok) való kapcsolattartás kizárólag digitális formában történik. Ez azt jelenti, hogy minden beadványunkat elektronikus úton kell benyújtanunk, és az állami hatóságok is csak elektronikus kommunikációt folytatnak. Fontos tudni, hogy minden határidőhöz kötött dokumentum, levelezés, hatósági végzés, felhívás vagy bírság kizárólag ezen a csatornán keresztül érkezik, és a határidők függetlenek attól, hogy észleljük-e ezeket vagy sem. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a postafiókunk beállításaiban aktiváljuk az elektronikus levelek magánpostafiókunkba történő továbbítását. Ezzel elkerülhetjük, hogy naponta be kelljen lépnünk a slovensko.sk portálra, és biztosíthatjuk, hogy semmiről ne maradjunk le.
Egy postafiók több felhasználó által is kezelhető, és egyetlen személynek is lehet hozzáférése több fiókhoz. Ez különösen hasznos lehet olyan helyzetekben, amikor a fiók tulajdonosa nem jártas a számítógépes világban, viszont van a családban olyan személy, aki segíteni tud neki. Amennyiben a tulajdonos a fiókjának beállításaiban meghatalmazza a segítőt, az illető a saját személyazonosító okmányával és BOK-kódjával beléphet a gazda fiókjába, és annak kezelését is elláthatja. Továbbá, a meghatalmazott jogkörrel rendelkező személy okmányokat is átvehet. Fontos megjegyezni, hogy a meghatalmazás később bármikor visszavonható.