Orrpolip – mikor indokolt a műtéti beavatkozás? Az orrpolipok, ezek a kis, jóindulatú szövetnövedékek, gyakran okoznak kellemetlenségeket, például orrdugulást, szagláscsökkenést vagy krónikus arcüreggyulladást. De vajon mikor válik elengedhetetlenné a mű


Az orrpolip megfelelő kezelése igen fontos, hiszen a súlyosabb, elhanyagolt esetben nemcsak a légzés válik nehezítetté, de több légúti betegség kialakulásához is vezethet. De ez azt is jelenti, hogy minden esetben műtétre van szükség?

Az orrpolip a nyálkahártya jóindulatú burjánzása, amely az orrüregben és az orrmelléküregekben alakulhat ki. Leggyakrabban mindkét orrjáratot érinti, és gyakran csoportosan találkozhatunk velük. Ezek a polipok irritációt és duzzanatot okozhatnak, ami megnehezíti a légzést az orron keresztül. Amikor kicsik, sok esetben tünetmentesek, de ha megnőnek, a következő problémák léphetnek fel:

Az orrpolip elhanyagolt állapota komoly szövődményekhez vezethet. A gyulladt nyálkahártya ideális környezetet teremt a baktériumok és gombák elszaporodásához, ami miatt a gyulladás könnyen átterjedhet a közeli szervekre is. Kezelés hiányában – bár ritkán – a gyulladás akár a szemgödörben vagy a koponyán belül is megjelenhet.

Az orrpolip eltávolítása az úgynevezett FESS (Funkcionális Endoszkópos Sinus Sebészet) eljárással végezhető, azonban nem minden esetben szükséges a műtét. Hogy valóban indokolt-e a beavatkozás, azt a fül-orr-gégészeti vizsgálat, az endoszkópos megfigyelés és a CT felvételek együttesen határozzák meg. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ orvosa, hangsúlyozza, hogy ez mindig egyéni mérlegelést igényel, figyelembe véve az összes szempontot. Létezik egy határ, amelyen belül a kiváltó okok megszüntetése, valamint a tartós szteroid orrspray és sós vizes orröblítés alkalmazása révén a műtét nélküli gyógyulás is lehetséges. Ha azonban a tünetek továbbra is zavaróak, romlanak, és a polipok növekedésnek indulnak, míg a konzervatív kezelés nem hoz javulást, sőt, szövődmények is jelentkeznek, akkor a műtéti beavatkozás erősen ajánlott.

Az orrnyálkahártya túlburjánzása nem véletlenül lép fel, így elengedhetetlen, hogy a látható orrpolip mellett a kiváltó okokat is feltérképezzük. Ha ezt elmulasztjuk, akkor a műtét után is számíthatunk a polip újbóli megjelenésére. Az orrpolipok hátterében állhat örökletes hajlam is, hiszen gyakran tapasztalható családi halmozódás. Ilyen helyzetekben különösen fontos, hogy figyelmet fordítsunk a további hajlamosító tényezőkre. Ilyenek lehetnek a korábban fel nem ismert allergiák, amelyek tartós orrnyálkahártya gyulladást okozhatnak, de a kezeletlen reflux betegség vagy akár bakteriális és gombás fertőzések is hozzájárulhatnak az orrpolipok kialakulásához.

Műtétet követően a kiújulás megelőzésére szteroid orrsprayt kell használnia a betegnek, ám garancia nincs arra nézve, hogy ezzel mindenkinél meg lehet előzni a későbbiekben a polip kiújulását. Ezt elsősorban a polipot kiváltó okok kezelésével tudjuk elérni.

Akinél már kialakult orrpolip, a kezelést követően a továbbiakban is javasolt rendszeres időközönként fül-orr-gégészeti ellenőrzésen részt venni, hogy az esetleg ismét megjelenő elváltozásokat idejében felismerjék és kezeljék.

Related posts