Orbán Balázs a CNN-nek nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy mind az ukrán, mind az orosz fél elkötelezett a háború folytatása iránt.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a CNN-nek adott interjújában kifejtette, hogy Európának saját biztonságát kell megerősítenie, nem pedig Ukrajnát védekezésként használnia. Szerinte mind az ukránok, mind az oroszok tovább kívánják folytatni a háborút, ezért semleges közvetítők bevonására lenne szükség a konfliktus kezelésében. A politikai vezető hangsúlyozta, hogy Magyarország egyetértene abban, hogy Európának növelnie kell a védekezésre szánt költségvetését. Emellett megjegyezte, hogy Ukrajna saját harcát vívja, nem pedig Európa védelmében. Rámutatott, hogy nincs ok aggodalomra Oroszország NATO-tagállamok ellen irányuló támadása miatt. Orbán Balázs azt is kijelentette, hogy Ukrajna uniós csatlakozása "pusztító következményekkel" járna Európa jövője szempontjából.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, csütörtökön Aspenben, a CNN amerikai hírtelevíziónak adott interjújában hangsúlyozta, hogy Európának nem Ukrajnán keresztül kellene biztosítania a védelmét, hanem inkább a saját biztonsági intézkedéseit kellene megerősítenie. Az interjú során a szakpolitikus az ukrajnai konfliktussal és Ukrajna lehetséges EU-csatlakozásával kapcsolatos kérdésekre is válaszolt.
Az ukránok és oroszok is eltökéltek a háború folytatásában, és mindkét félnek megvannak a maga érvei ezzel kapcsolatban. Orbán Viktor ezért hangsúlyozza, hogy szükség lenne semleges közvetítők bevonására, akik képesek lennének nyomást gyakorolni mindkét oldalra, és helyreállítani a kommunikációs csatornákat, hogy véget lehessen vetni a fegyveres összecsapásoknak. Orbán Balázs kiemelte, hogy rendkívül fontosnak tartja a közvetlen kapcsolatot az Egyesült Államok és Oroszország között, „hiszen már körülbelül három éve ilyen irányú reményekkel éltünk.”
Orbán Balázs a kérdésre, hogy Magyarország milyen jeleket észlel Vlagyimir Putyin orosz elnök béketárgyalási hajlandóságáról, kifejtette, hogy diplomáciai szempontból ez egy rendkívül bonyolult helyzet. Ugyanakkor biztatónak tartja, hogy zajlottak közvetlen megbeszélések az ukrán és orosz fél között. Hozzátette, hogy a két ország kommunikációjától függetlenül mind Oroszország, mind Ukrajna továbbra is elkötelezett a harcok folytatása mellett, mivel úgy vélik, hogy az idő nekik kedvez, és a folytatás révén érhetik el a számukra legkedvezőbb eredményeket – tudósít az MTI.
Orbán Balázs véleménye szerint Magyarország elkötelezett amellett, hogy támogassa azt a víziót, miszerint...
"Jelenleg a vita Európában inkább arra összpontosít, hogy Ukrajnát fegyverrel lássuk el, vagy inkább saját magunkat erősítsük meg. A magyar kormány álláspontja egyértelmű: nem Ukrajnán keresztül kell védenünk magunkat, mert ez Oroszországgal való konfrontációhoz vezetne, amit el szeretnénk kerülni. Helyette az európai hadseregek megerősítésére van szükség, hogy szükség esetén képesek legyünk megvédeni saját érdekeinket" - hangsúlyozta.
A kormányfő politikai igazgatója kifejezte eltérő véleményét azzal a - sok európai politikus által hangsúlyozott - állásponttal kapcsolatban, miszerint Ukrajna harca Oroszország ellen egyben Európa biztonságáért is folyik.
Orbán Balázs kijelentette, hogy Magyarország álláspontja egyedülálló a jelenlegi helyzetben. Rámutatott, hogy az ukránok saját érdekeikért küzdenek, és ehhez joguk van. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez a mi biztonságunkra nem vonatkozik, hiszen soha nem kértük, hogy a nevünkben lépjenek fel. Kifejezte, hogy nem kívánunk konfrontálódni Oroszországgal. Hozzátette: "Az ukránok a saját ügyükkel foglalkoznak, ez pedig nem tartozik az európai közélethez."
"Ez az ukránok döntése, majd meglátjuk, milyen kimenetele lesz ennek a stratégiának. Több százezer ember már meghalt, milliók távoztak az országból, elvesztették a pénzügyi függetlenségüket (...) A magyar kormányfő ezért is igyekezett Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt meggyőzni arról, hogy az idő nem neki dolgozik, és a legjobb lenne, ha ő is a megegyezésre törekedne" - fejtette ki.
Orbán Balázs úgy vélte, "nem reális" attól tartani, hogy Oroszország megtámadná a NATO tagállamait, mert "a NATO sokkal erősebb, mint Oroszország, és ha képesek vagyunk növelni a védelmi kiadásainkat, akkor mi, európaiak is még sokkal erősebbek leszünk".
Ukrajna EU-csatlakozása körüli diskurzusban a politikai igazgató hangsúlyozta, hogy ez óriási pénzügyi terhet róna az unióra, amelynek jelenleg nincs elegendő forrása ehhez. Az európai versenyképesség már így is gyenge lábakon áll, és ha a háború lezárása, valamint a Nyugat és Oroszország közötti megegyezés nélkül történne meg Ukrajna felvétele az unióba, akkor a konfliktus importálása elkerülhetetlenné válna, ami újabb feszültségeket szülne a régióban.
"Most nem alkalmas az idő arra, hogy erről a témáról diskuráljunk. Sokak számára ez kényelmetlen lehet, hiszen korábban ígéreteket tettek Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban (...), de mára világossá vált, hogy nem kerülhetnek be a szövetségbe" - nyilatkozta Orbán Balázs, hozzátéve, hogy "reális megközelítésből nézve egyértelműen mindig is ez volt a helyzet, és ugyanez igaz az EU-tagságra is."
Ukrajna EU-csatlakozásával kapcsolatban
Most ésszerűen kell döntenünk, hiszen ennek a lépésnek súlyos következményei lennének Európa jövőjére nézve.
- tette hozzá.
Orbán Balázs arra is rámutatott, hogy az ukrán EU-tagság kapcsán mostanában senki sem beszél hosszú távú csatlakozási és tárgyalási folyamatokról, ahogyan az a Magyarország és más kelet-európai országok integrációja során történt. Ehelyett a közvélemény egy gyors "geopolitikai döntésre" számít. "Bár a 'érdemeken alapuló bővítés' kifejezést használják Ukrajna esetében, ez valójában nem igaz, és ezt mindenki jól tudja" - fogalmazott Orbán Balázs.
A miniszterelnök politikai igazgatója korábban megjegyezte, hogy "Brüsszelben továbbra is fennmarad az ukránbarát és háborúpárti politika".