A nemzetközi vérátömlesztés új reményt hozhat a magyar Robotzsaru számára.


A háromdimenziós fejlesztés fő célja az adatcsere hatékonyságának növelése, lehetővé téve ezzel a gyorsabb és precízebb információátadást.

Jelentős digitális fejlesztést jelentett be az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), amelynek eredményeként a Robotzsaru nevű integrált bűnügyi információs rendszer új, nemzetközi szintre lép. Az újítások révén a magyar rendőrség egyszerűbben és gyorsabban férhet hozzá európai bűnügyi adatbázisokhoz, ezzel hatékonyabbá téve a nyomozásokat és az azonosítási folyamatokat - olvasható a police.hu oldalon.

A fejlesztés alapját három kulcsfontosságú pillér képezi, és az Európai Unió Belső Biztonsági Alapjának 844,34 millió forintos, vissza nem térítendő támogatása révén, a Széchenyi Terv Plusz keretein belül kerül megvalósításra.

Az egyik kulcselem az interoperabilitás biztosítása az uniós információs rendszerek között. Ez azt jelenti, hogy a magyar nyomozók és bűnügyi elemzők egyre közvetlenebb módon tudnak majd hozzáférni más tagállamok bűnügyi nyilvántartásaihoz - különösen akkor, amikor terrorizmushoz, szervezett bűnözéshez vagy határokon átnyúló ügyekhez kapcsolódó személyazonosítás válik szükségessé.

A második fejlesztés, az EIS dataloader, az Europol European Information System (EIS) rendszeréhez kapcsolódik. A Robotzsaruban rögzített ügyek egyes releváns adatai - egyedi megjelöléssel - automatikusan feltöltődnek az EIS rendszerbe. Ezáltal a magyar hatóságok hatékonyabban tudnak együttműködni más európai bűnüldöző szervekkel, és gyorsabban oszthatják meg a fontos információkat.

A harmadik elem az EPRIS fejlesztés, amely lehetővé teszi, hogy egy megfelelő jogosultsággal rendelkező rendőr azonnal ellenőrizhesse, hogy egy adott személy szerepel-e más uniós tagállam bűnügyi nyilvántartásában. Ez különösen fontos lehet határokon átnyúló bűncselekmények, például emberkereskedelem vagy nemzetközi körözések esetében.

A Robotzsaru rendszer fejlesztése kiválóan illeszkedik a digitalizáció korának folyamataiba, amelyek globálisan forradalmasítják a bűnüldözés módszereit. Az adatok gyors cseréje nem csupán a hatékonyság fokozását szolgálja, hanem jelentősen mérsékli a téves azonosítások és az információhiány következtében felmerülő nyomozási hibák kockázatát is.

A fejlesztések várhatóan hozzájárulnak ahhoz is, hogy Magyarország aktívabb és még megbízhatóbb szereplőként vegyen részt az európai biztonsági együttműködésben.

Related posts