Az önkormányzat radikális lépésekkel készül megfékezni a madárinváziót, amely már annyira súlyosbodott, hogy az ürülék mindenhol megjelenik, ellepve a város utcáit és tereit.


A Kiskunfélegyháza főutcáján egyre inkább elszaporodtak a varjak és galambok, ami komoly gondot jelent a helyi lakók számára. A madarak nemcsak zajukkal, hanem a környezetükben hagyott piszokkal is megkeserítik az ott élők mindennapjait. A Kossuth utca platánfáin fészkelő szárnyasok problémájának orvoslására már az önkormányzat is aktívan dolgozik, hogy megtalálják a megfelelő megoldást a helyzet javítására.

Mint arról korábban beszámoltunk, varjak és galambok keserítik meg a félegyházi főutcán élők és sétálók életét. A városvezető közleményéből kiderül, hogy hozzá és a munkatársaihoz is nagyon sok panasz érkezik a varjak és galambok által okozott szennyezésekkel és hanghatásokkal kapcsolatban. Az ellenük való küzdelemről összefoglalót készített. Ebben leírja, hogy 3 éve a város egyik híres madarászával kötöttek szerződést az akkor nagyon elszaporodott többezres házigalamb-állomány kezelésére. A szakember és munkatársai azóta úgynevezett "élvefogó" csapdákkal végeznek házigalamb befogást, amelynek következtében lényegesen kevesebb házigalamb van a városban. A polgármester hangsúlyozza azonban, hogy az nem elvárható és nem megoldható, hogy a házigalambok teljesen eltűnjenek belvárosi környezetből.

Több ezer galambot fogtak be eddig

Az eddig eltelt időszakban a szakértők körülbelül 8-10 ezer galambot mérték be és szabadítottak el egy távolabbi területen. A csapdák továbbra is aktívan üzemelnek, és a szakemberek folytatják a gyűjtést és a gyérítést az itt megforduló, valamint fészkelő házigalambok számára.

Az örvös galambok rendkívül óvatos és ügyes madarak, akiket nem olyan könnyű csapdába ejteni.

A polgármesteri közleményből kiderül, hogy Félegyházán is felerősödött a nagytestű, ámde annál zavaróbb örvösgalambok megjelenése. Ez a madárfajta általában költöző, és tavasz táján érkezik, hogy fészket keressen a még csupasz fákon. A városi területeken, különösen a sűrűn lakott részeken és a városközpontban, jelentős kellemetlenségeket okoznak, mivel bőséges ürülékükkel szennyezik a járdákat, teraszokat és padokat. Sajnos az örvösgalamb, ellentétben a házigalambbal, nem fogékony a csapdákra, így a hagyományos módszerekkel nem lehet csökkenteni az állományukat.

Amennyiben az önkormányzat megkapja a szükséges engedélyt, akkor sor kerül a fészkek eltávolítására.

A Kossuth utca platánfái alatt sokak számára komoly gondot jelentenek a fészkelő vetési varjak, amelyek nagy csoportokban gyülekeznek. Hangos károgásukkal gyakran megzavarják a környék lakóit, akik nyugalomra vágynak.

A problémák megoldása érdekében a helyi önkormányzat szoros együttműködésben dolgozik a Kiskunsági Nemzeti Parkkal, a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal szakértőivel, valamint egyéb szakemberekkel. Azonban, mivel a kérdéses állatok túlnyomórészt védett madarak, a helyzet kezelése - legyen szó az ürülék vagy a zaj problémájáról - rendkívül bonyolult feladat. A polgármester hangsúlyozza, hogy bár az örvösgalambot bizonyos időszakokban külterületen lehet vadászni, a helyzet megoldása mégis kihívásokkal teli.

Related posts