Minden férfi felkapja a fejét, amikor ezt észleli: a fiatalok egy rég elfeledett, kockázatos hagyományt élesztenek újjá.

Noha azt rég tudjuk, hogy a magas sarkú cipő és a szoknya is hagyományosan a férfiak viselete volt, kiderült, hogy a rúdtánc is egy férfi sportból fejlődött ki. A veszélyes mozdulatoknak a puszta látványa is edzett idegrendszert kíván.
A rúdtánc ősatyja lehetett a hagyományos indiai sport, a mallakhamba, melyben a gimnasztikát, a birkózással és a jógával ötvöző mozdulatsorokat végző férfiak fő "segítője" egy ricinusolajjal polírozott, indiai rózsafa törzse.
Bár egyes források azt állítják, hogy már az i. e. 2. századból származnak olyan képi emlékek, amelyek a mallakhamba (mallakham) ősi hagyományait ábrázolják, a "birkózórúdon" végzett gyakorlatok máig jelentős kultúrális örökségnek számítanak, különösen Indiában. 2013-ban Madhya Pradesh hivatalosan is sporttá nyilvánította ezt a gyakorlatot, és ezt a példát számos más állam is követte. Ennek eredményeként 2017-re már több mint 20 indiai államban vált a régmúlt és a modern elemeket ötvöző sport hivatalos állami sportággá.
A mallakhamba első nyomai az irodalomban a 12. századra nyúlnak vissza, ám ezt követően hosszú évszázadokon át szinte teljesen eltűnt a köztudatból. Az újrafelfedezésének köszönhetően azonban 1958-ban Delhiben, egy országos gimnasztika bajnokság keretein belül végre a versenysport világába is beléphetett.
2019-ben világbajnokságot is szerveztek, amely során a legjobbak mérhették össze tudásukat.
Tizenöt ország több mint 150 sportolójának versengésére került sor, ahol mindenki megmutathatta tudását. Ráadásul, ha a Covid nem lépett volna közbe, a 2020-as tokiói olimpia megnyitóján is tiszteletét tehette volna.