A magyarok egyik kedvenc italává válik a luxuscikk, és sajnos ez csupán a jéghegy csúcsa.

Az okokat Brazíliában és Floridában is fellelhetjük; a világ számos pontján komoly problémák jelentkeznek. Megosztom a WhatsApp linken!
A narancslé ára az utóbbi időben elképesztően megugrott, de ahogy a dolgok alakulnak, úgy tűnik, hogy ez a probléma nem csupán a mi régiónkra korlátozódik.
Nem véletlen, hogy mi is itt a Mosthir.hu oldalon igyekszünk különféle spórolási tippeket adni: sajnos iszonyúan megdrágult az élet, ezért szükség is van a túlélési tanácsokra.
KÖZVETLENÜL KAPCSOLÓDIK: Megfizethetetlen itthon az eper, külföldön bezzeg a felébe kerül (friss árak)
Cikkünk témája: A narancslé árának alakulása 1. **Mennyivel emelkedtek a narancslé árak?** Fedezd fel, hogy mennyit is drágult a narancslé az utóbbi időszakban, és miként befolyásolja ez a vásárlók pénztárcáját. 2. **Mik állnak a drágulás hátterében?** Tudd meg, hogy milyen tényezők – legyenek azok gazdasági, környezeti vagy piaci – felelnek a narancslé árának emelkedéséért. 3. **Mire számíthatunk a jövőben?** Elemezzük a várható trendeket és lehetőségeket, hogy milyen irányba haladhat a narancslé piaca a közeljövőben. Kövess minket, hogy minden részletet megtudhass a narancslé árának változásairól!
Ahogy a tél utolsó napjaihoz érkezünk, és a testünk immunrendszere kezd kifáradni, egyre inkább érezzük, hogy elengedhetetlen a friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztása. Azonban sajnos, ezek az egészséges élelmiszerek gyakran borsos áron kaphatók. A legfrissebb hírek szerint a narancslé ára drámaian megemelkedett, ami még inkább aggasztóvá teszi a helyzetet.
Mennyit drágult a narancslé?
Az utóbbi időszakban drámaian megemelkedett a narancslé ára, nem csupán hazánkban, hanem világszerte is. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) statisztikái alapján 2024 decemberében Magyarországon egy liter dobozos, 100%-os narancslé átlagos ára 1170 forintot tett ki.
Ennyi pénzért valószínűleg sokkal kevesebb ember dönt úgy, hogy leemeli a polcról, mint régebben. Ennek oka nem csupán az összeg nagysága, hanem az is, hogy az utóbbi években jelentős áremelkedések voltak tapasztalhatók - olvasható a Dívány cikkében.
A diszkontokban persze a fenti átlagárnál valamivel olcsóbban is hozzá lehet jutni a saját márkás narancsléhez, a márkás termékek ára viszont simán átlépi az 1500 forintot.
Mi áll a drágulás mögött?
A világ legnagyobb narancstermelő és -exportáló országa Brazília, narancslékészítésben pedig toronymagasan az elsők - onnan származik a teljes narancsléexport háromnegyede. Így ha náluk valami baj van, azt az egész világon megérzik a vásárlók.
Az országot már második éve rendkívüli szárazság sújtja. Az extrém hőstressz miatt a narancsfákat jobban veszélyezteti a citruszöldülésnek nevezett bakteriális fertőzés.
A brazil citrustermelőket és gyümölcslégyártókat tömörítő Fundecitrus becslései szerint 2023-ban a narancsfák 38 százalékán mutatkoztak a fertőzés jelei.
A betegség a narancsállamnak is nevezett Floridában is növekvő mértékű károkat okoz - az Egyesült Államok a harmadik legnagyobb narancslégyártó ország -, de arrafelé az aszály helyett a hurrikánok gyorsítják a citruszöldülést terjedését.
Mi jöhet ezután?
A szakértők úgy kalkulálnak, hogy Brazíliában 260 millió doboznyi narancsot termelnek majd a 2024/2025-ös szezonban. Ez 15 százalékkal kevesebb, mint az előző évi mennyiség, és amennyiben a klímaváltozás és a citruszöldülés miatt nem teljesülnek a várakozások, újabb áremelésekre kell számítani.
Reméljük, hogy értékes és érdekes információkkal tudtunk szolgálni számodra! Ha érdekelnek a hasonló témák, ne habozz csatlakozni hozzánk a Mosthir.hu Google News oldalán, ahol még több izgalmas cikket találhatsz! Oszd meg ezt a linket barátaiddal WhatsApp-on is!