Kulturális örökségünk kincse: egyedülálló értékek megőrzése és átadása a jövő generációinak | Demokrata

Závogyán Magdolna elmondta: a találkozónak otthont adó település hűen ápolja a Jászság, a jászok hagyományait. "Jásznak születni kell", de látogatóként is úgy érzik, hogy oda tartoznak. Ezt teszi az erős és öntudatos közösség ereje, az emelt fővel felvállalt identitás és tanúságtétel a szülőföld, a hovatartozás, az értékek és a sokszínűségben egységes nemzet mellett - hangsúlyozta.
Rámutatott, hogy identitásunknak számos rétege van: őseink emlékezete, származásunk, hagyományaink, kultúránk, hitünk metszetében születnek és formálódnak ezek a rétegek egy életen át. Szavai szerint egy történelmi népcsoporthoz való tartozást sokféleképpen lehet értelmezni és megélni. Lehet tudomást sem venni róla, udvarias érdeklődést mutatni iránta, ám lehetséges teljes szívvel-lélekkel és elmével azonosulni is, tudatosan keresni és megtalálni a közösséget, "a felemelő összetartozásnak a csodáját"- fogalmazott.
Az államtitkár úgy véli, hogy gazdag kulturális örökségünk jelentősen szegényebb lenne, ha hiányoznának belőle a jászok öröksége és hagyományai. Ez a népcsoport nem csupán bátorsággal és példamutató módon őrizte meg szabadságát, hanem mindig is a haza iránti elkötelezettséggel keresett utakat identitásának megőrzésére. Jövőnk alapját olyan szilárd pillérek képezik, mint a jászság összetartozása és élő hagyományai - emelte ki.
A "nagy múltú" rendezvényről úgy vélekedett, sokan idegenként érkeznek ide, és jóbarátként távoznak, " útkereső jászként jönnek, és megerősített identitással távoznak".
A jászság a hűség, a bátorság és az összetartozás közössége, amelynek minden korban voltak és vannak válaszai a történelem kihívásaira - emlékeztetett Závogyán Magdolna. Ilyen válasz volt az Európa csodálatát is kiérdemlő tizennyolcadik századi tett, amikor a bátor, elnyomást nem tűrő jászok saját pénzből váltották vissza szabadságukat. Ilyen válasz volt a közösség ragaszkodása az önrendelkezéséhez, saját intézményeihez, és ilyen válasz a mindenek felett álló hűség - mondta.
Pócs János, a térség fideszes országgyűlési képviselője hangsúlyozta, hogy a jászok közössége páratlanul összetartó az országban. Kiemelte Jászszentandrás megújulását, és örömmel számolt be arról, hogy a település gyógyfürdő strandja egy több száz millió forintos beruházás keretében korszerűsítésen esik át.
Kolláth Bálint, Jászszentandrás polgármestere (Fidesz-KDNP) az összetartás jelentőségét emelte ki. Kiemelte, hogy a jász közösség mindig is egységben küzdött szabadságáért és jogaiért, még a legnehezebb időkben is.
A rendezvényen jelen voltak a jászsági települések vezetői, valamint a jász- és kunkapitányok is.
A díszünnepségen átadták a jászsági és települési díjakat. Az idei Jászságért Díjat Varró Bernadett, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Jászberényi Campusának nyugalmazott főigazgatója kapta. A Jászszentandrásért Díjat a Jászszentandrási Önkéntes Tűzoltó Egyesületnek ítélték.
Berki László leköszönő jászkapitány búcsúbeszéde után Szabó László ünnepélyes keretek között vette át az új jászkapitányi tisztséget.
A jászok első világtalálkozóját 1995-ben Jászberényben rendezték meg, hogy megünnepeljék a jász redemptio, vagyis a jász önmegváltás 250. évfordulóját. Ez a különleges esemény mélyen gyökerezik a jász közösség történetébe, amely 1702-re nyúlik vissza, amikor I. Lipót császár a jászok és kunok földjeit a Német Lovagrendnek adta el. Ezen a nehéz időszakon a helyiek nem adták fel, és 1745-ben saját forrásaikból sikerült visszavásárolniuk szabadságukat és régi kiváltságaikat, így megőrizve identitásukat és hagyományaikat.