Az iskolai mobiltelefonok használatának szigorításáról hoztak egy jelentős döntést: a következő iskolákban újabb korlátozások lépnek életbe. - Pénzcentrum

Franciaország újabb lépéseket tesz a mobiltelefonok iskolai használatának korlátozása érdekében, ezúttal a középiskolákra vonatkozóan. A 11-15 éves tanulóknak ezentúl kötelező lesz, hogy reggelente a tanórák megkezdésekor elhelyezzék telefonjaikat zárható szekrényekben vagy tokokban, és csak az iskola elhagyásakor vehetik vissza azokat - számolt be róla a The Guardian.
Az oktatási miniszter a szenátusban hivatalosan bejelentette, hogy szeptembertől minden francia középiskolában céljuk, hogy a diákokat teljes mértékben elválasszák mobiltelefonjaiktól az iskolai órák alatt.
Élisabeth Borne hangsúlyozta: "Olyan időszakot élünk, amikor a képernyők használatának káros hatásai egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek. E körülmények között ez az intézkedés elengedhetetlen a gyermekeink jóléte és iskolai teljesítménye szempontjából."
Franciaország 2018-ban meghozta a döntést, hogy betiltja a mobiltelefonok használatát az összes középiskolában (collège). Ez azt jelenti, hogy a diákoknak a telefonjaikat kikapcsolva kell tartaniuk az iskolatáskák mélyén, és nem vehetik őket elő az iskola területén, még a szünetek alatt sem. Ezzel a lépéssel a francia kormány célja, hogy csökkentse a digitális eszközök által okozott zavarokat és elősegítse a tanulási folyamatot. A mobilkorlátozás témáját korábban már érintettük a CashTag epizódjában, ahol a magyar helyzetet is elemeztük.
Az iskolák számos kedvező tapasztalatról számoltak be: megnövekedett társas interakciók, fokozott testmozgás, csökkent zaklatás és javuló koncentrációs képességek figyelhetők meg. Ugyanakkor akadtak olyan esetek is, amikor néhány diák a szünetekben titokban a mosdóba vonult, hogy telefonjukon videókat nézzenek.
A kormány jelenlegi álláspontja szerint elérkezett az idő, hogy új irányt vegyenek, és a gyermekeket teljes mértékben elválasszák a digitális eszközeiktől az iskolai nap minden egyes szegmensében.
A francia kormány által bevezetett kötelező "digitális szünetet" az utóbbi fél évben körülbelül 100 középiskolában tesztelték kísérleti program keretében. A diákoknak érkezéskor át kellett adniuk telefonjaikat, amelyeket szekrényekbe, dobozokba helyeztek, vagy zárható tokokba zárták, melyek csak az iskola bejáratánál található elektronikus rendszer segítségével nyithatóak ki távozáskor. Az általános iskolákban már jelenleg is érvényben van a digitális eszközök használatának tilalma.
Borne a szenátus előtt kifejtette: "A kísérlet során szerzett tapasztalatok mind pozitív irányba mutatnak, különösen az iskolai légkör javulása terén. A szülők és tanárok körében is jelentős mértékű támogatás tapasztalható."
Miután néhány szakszervezet megkérdőjelezte a rendszer megszervezésének költségeit és logisztikáját, Borne elmondta, hogy az igazgatók választhatják meg a formátumot - például szekrényeket vagy tokokat -, hozzátéve, hogy ez nem kerül többe néhány ezer eurónál.
Borne, aki a Francia Nemzeti Könyvtanács múlt havi tanulmányára hivatkozott, kijelentette: "Egy fiatal ma átlagosan napi öt órát tölt képernyő előtt, de csak heti három órát könyvvel... Nemcsak az olvasás csökken, hanem azok közül, akik olvasnak, a felük közben mást is csinál a telefonján. Mindez káros a diákok sikerére nézve."
Emmanuel Macron francia elnök tavaly megbízott kutatók és szakértők egy csoportja arra az álláspontra helyezkedett, hogy a gyermekek számára 13 éves korig tiltsák meg az okostelefonok használatát, és 18 éves korukig ne engedjék őket hozzáférni bizonyos hagyományos közösségi médiaplatformokhoz, mint például a TikTok, Instagram és Snapchat.
A jelentés szerint egyetlen gyermek se kapjon telefont 11 éves kora előtt, és 13 éves korukig csak olyan készülékkel rendelkezzenek, amely nem biztosít internet-hozzáférést.
Macron korábban kijelentette, hogy támogatja a gyermekek képernyőknek való kitettségének korlátozására irányuló lépéseket.
Az intézkedések bevezetése alatt Anglia legjelentősebb tanári szakszervezetének vezetője a mobiltelefonok iskolai használatának jogi betiltását javasolja. Egy közel 15 000 iskolát érintő felmérés alapján Angliában az általános iskolák 99,8%-a, míg a középiskolák 90%-a már bevezetett valamilyen formájú tilalmat a telefonok használatára vonatkozóan.