Kína fokozatosan háttérbe szorítja az Európai Unió orvostechnikai eszközeinek jelenlétét a piacán.


Ez egy reakció az Európai Unió nemrégiben bejelentett, hasonló korlátozására.

Kína új korlátozásokat vezet be az Európai Unió székhelyű cégek orvostechnikai eszközeinek beszerzésére, értesült a Bloomberg. A kínai pénzügyminisztérium vasárnapi közleménye alapján július 6-tól kezdődően az uniós vállalatok ki lesznek zárva bizonyos orvostechnikai eszközök állami beszerzéseiből, amennyiben azok értéke túllépi a 45 millió jüant (körülbelül 5,3 millió eurót). Ugyanakkor a Kínában gyártott, uniós forrásokkal rendelkező vállalatok termékei nem esnek a korlátozások hatálya alá.

Kína legújabb lépései egy sor válaszlépést váltanak ki, mivel az Európai Unió nemrégiben bejelentette, hogy szigorúbb korlátozásokat kíván bevezetni a kínai orvostechnikai eszközgyártók számára. Az EU döntése értelmében a 5 millió eurónál magasabb értékű közbeszerzésekhez való hozzáférésüket jelentősen megszorítják. Ez a lépés gyakorlatilag megnehezíti a kínai cégek számára, hogy részesedjenek az orvosi eszközökre szánt költségvetés körülbelül 60%-át, ami körülbelül 150 milliárd eurót jelent. További korlátozás, hogy a sikeresen pályázó kínai vállalatok legfeljebb a teljes támogatás 50%-át kaphatják meg. Az Európai Bizottság hivatalos közleménye szerint a kínai orvosi eszközök exportja az EU-ba 2015 és 2023 között több mint kétszeresére emelkedett, ami jelentős növekedést tükröz a piacon.

Az Európa és Kína közötti feszültség növekedését jól mutatja, hogy a kínai kormány a hónap végére tervezett kétnapos csúcstalálkozót egy naposra kívánja csökkenteni az EU vezetőivel.

Kína pénteken emellett dömpingellenes vámokat jelentett be az európai égetett szeszekre is, ám mentesítette alóla azokat a nagy konyakgyártókat, amelyek beleegyeztek bizonyos minimális árszintekbe. A mostani EU-Kína vámvillongás első lépése az volt, hogy az unió 2024-ben 45%-ig terjedő védővámot vetett ki a Kínában gyártott elektromos járművek behozatalára.

Related posts