Képhistóriák: Kapcsolatépítés játékos formában Fedezd fel a kapcsolatépítés izgalmas világát egyedi képhistóriák segítségével! A játékos megközelítéssel könnyedén elsajátíthatod az új kapcsolatépítési technikákat, miközben kreatív módon kifejezheted maga


Rétalji Igor, egyetemi tanár és kommunikációs szakértő szívélyes köszöntője után egy különleges élmény várta a résztvevőket a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara izgalmas workshopján, amely a Business Fest keretein belül zajlott. Az eseményre 2023. június 13-án, a budapesti Millenáris, más néven a Nemzeti Táncszínház impozáns épületében került sor. A Momentán Társulat tagjai egy egyedi üzleti improvizációs műsorral léptek színpadra, amelynek célja az volt, hogy feltárják, hogyan érhetjük el egymást a kommunikáció során. A program során a résztvevők egy sor izgalmas szituációt modelleztek, felfedezve azokat a belső akadályokat és lehetőségeket, amelyek formálják interakcióinkat. Kiskovács Attila, Molnár Levente és Várady Zsuzsa vezetésével a közönség is aktívan részt vehetett a különféle gyakorlatokban, amelyek során párban dolgoztak, így tapasztalva meg a kommunikációs készségek fejlesztésének izgalmas folyamatát.

Különösen lebilincselő élmény volt, amikor a Momentán Társulat tagjai arra invitálták a résztvevőket, hogy válasszanak maguknak egy "nagyon szimpatikus" partnert egy izgalmas kis játékhoz. A feladat az volt, hogy a felkínált fogalompárok közül eldöntsék, melyik áll közelebb hozzájuk, és kivel csevegnek szívesebben egy véletlenszerű idegennel folytatott kötetlen beszélgetés során. Ez a játék remek lehetőséget adott arra, hogy felfedjük, mennyire hasonlítanak vagy éppen mennyire eltérnek egymástól a gondolkodásmódok. Az eredmények megmutatták, hogy még a legmeglepőbb párosításokban is, mint például egy pszichológus és egy IT-szakember között, számos közös pont található, függetlenül attól, hogy a hivatásuk vagy a személyiségük mennyire eltérő az adott helyzetekben.

A fenti megállapítás logikus folytatásaként több előadó is alaposan körüljárta a kapcsolatépítés különböző aspektusait és módszereit. Szirtesi-Nagy Réka, a DFT-Hungária szervezetfejlesztési igazgatója, tréner és coach, például három kulcsfontosságú elemet emelt ki, amelyek szerinte elengedhetetlenek a sikeres kapcsolatok kialakításához:

Szirtesi-Nagy Réka az első tézis kifejtésében a gyerekeket, illetve a saját lányát hozta fel példaként, aki a játszótéren így köszönti az ismeretlen gyerekeket: "Szia, legyek a barátod?" Mint mondta, ennek a gondolkodásmódnak az üzleti megfelelőjét kell megtalálni, vagyis adni valamit - mint a gyermekek esetében a barátságukat -, mielőtt elkezdődne az együttműködés. "Ha elkezdesz adni, ne várd, hogy kapj cserébe valamit. Kezdj el adni, és előbb-utóbb kapni fogsz valamit. Lehet, hogy jó szándékot, lehet, hogy visszajelzést. Próbáljátok ki, hogy amikor a legközelebb beszélgettek valakivel, akkor azzal zárjátok a beszélgetést, hogy valamit adtok neki" - biztatta a hallgatóságot az előadó. A szakember úgy fogalmazott, hogy ez az, ami igazán hasznos tud lenni hosszú távon.

A második pontot részletezve Szirtesi-Nagy Réka kifejtette, hogy a beszélgetések megszokott lezárása, a "snassz" elköszönés a kapcsolatépítés szempontjából nem előnyös. De ha azzal zárunk egy beszélgetést, hogy megkérdezzük, mivel tudunk segíteni az üzleti partnerünknek - "Van valami, amit meg tudok tenni érted?"; "Van valamire szükséged?" -, akkor már megnyitottuk az utat afelé, hogy megalapozzunk egy együttműködést. "Láttál-e olyan pontot, amiben tudnánk együttműködni?" Lehet ennek a következő lépése egy közös kávézás, aminek, persze, könnyen lehet, hogy nem lesz semmi eredménye, de megtörténhet az is, hogy össze nem tartozó dolgokat hirtelen össze tudunk kapcsolni.

Szirtesi-Nagy Réka szerint az eddigiekből következik a harmadik pont, ami értékelése szerint ugyanakkor a legfontosabb is: gondolkodj közösségben! Mint mondta, elég csak utánaszámolnunk, hogy hány közösségnek vagyunk a tagjai, legyenek bár azok mikro-, közepes vagy nagyobb közösségek. Mindnyájunknak vannak munkahelyi, szakmai, spirituális, baráti közösségeink... "De az a hat anyuka is egy közösség, akikkel szerdán délután a gyermekeinket szoktuk várni az iskola előtt. Természetesen én sem azért megyek oda, hogy networköljek, de az a negyed óra, amíg együtt vagyunk, amikor a gyerekekről beszélgetünk, közösségé tesz bennünket..." Mint mondta, amikor egy-egy ilyen spontán beszélgetésben megismerjük egymás hátterét, érdeklődési körét, hivatását, szakmai státusát, illetve eredményeit és szemléletmódját, akkor egy ilyen alkalom végére kiderülhet, hogy milyen jól tudnánk együttműködni.

Most, hogy mindezeket végiggondoltam, csupán annyi maradt hátra, hogy a témánkhoz kapcsolódóan ismét egy régi fényképet válasszak a Mede-archívumból. Az olvasóink már jól ismerik ezt a gyakorlatot rovatunkban. A kiválasztott kép Mede Lajos, az 1934. november 8-án Budapesten született tekéző és edző emlékét idézi fel, aki a korabeli anyaországi sportélet egyik kiemelkedő alakja volt. Ezzel a gesztussal szeretném tiszteletünket kifejezni az ő öröksége előtt.

Related posts