Katar Force One: Mennyibe is kerül valójában egy ajándék repülőgép? | 24.hu A Katar Force One nem csupán egy repülőgép; ez a luxus, a hatalom és a gazdagság szimbóluma is. De vajon milyen árakat rejthet egy ilyen különleges ajándék? A cikkünkben felfedez

Még a szövetségesei körében is nagy vihart kavart Donald Trumpnak az a bejelentése, hogy örömmel elfogadná azt a 400 millió dollár értékű luxusrepülőt, amelyet Katar arra célra ajánlott fel, hogy elnöki gépként használják. Az ügy a jogi, az etikai és a nemzetbiztonsági problémák mellett azt a kérdést is felveti: tényleg létezhet-e egy ajándék Boeing?
Szeretem Trump elnök urat, akár tűzbe is mennék érte. De nevezzük nevén a dolgokat: nem fogadhatunk el egy 400 millió dolláros ajándékot öltönyös dzsihadistáktól.
Ezt a diplomatikusnak aligha nevezhető bejegyzést Laura Loomer befolyásos összeesküvés-elmélet hívő írta azzal kapcsolatban, hogy a katari kormány a minap felajánlott egy luxusrepülőgépet Donald Trump számára - hivatalos használatra.
Egy másik MAGA-influencer, Ben Shapiro, aki nyíltan támogatja Izraelt, hasonlóan vélekedik a helyzetről. Kifejtette, hogy az "Amerika az első" politikát súlyosan veszélyezteti, ha az Egyesült Államok olyan személyektől fogad el ajándékokat, akik a Hamászt, a Muszlim Testvériséget és az Al Dzsazírát is támogatják. Továbbá hangsúlyozta, hogy ha Joe Biden vagy fia, Hunter Biden hasonló helyzetbe került volna, a jobboldali közvélemény teljesen felbolydult volna.
Bár Loomer és Shapiro szándékai kétségkívül vitathatók, a nyilatkozataik világosan tükrözik, hogy Trump ingyenes repülőjárata iránti lelkesedése még a legelkötelezettebb támogatói körében is vegyes érzelmeket váltott ki. Ezenfelül, egy ilyen jelentős értékű ajándék elfogadása jogi problémákat is felvethet.
Az amerikai elnök május 12-én a közösségi oldalán jelentette be, hogy a kormány hajlandó elfogadni egy 400 millió dollár értékű Boeing 747-8 Jumbo Jet luxusrepülőt Katartól, hogy azt elnöki repülőként használják a következő években. Trump az erről szóló bejegyzésben azt állította, hogy a gépet a védelmi minisztérium kapja ajándékba, "nagyon nyilvános és transzparens tranzakció" keretében, miközben a "lúzer" Demokrata Párt ragaszkodna ahhoz, hogy fizessenek érte.
Az ABC News beszámolója szerint az eredeti elképzelések alapján Trump katari látogatásának idején jelentették volna be az ajándékozást, ám fehér házi források azt jelzik, hogy ez a bejelentés késlekedni fog. A cikkben említik, hogy Trump a második elnöki ciklusában tervezné használni az új Air Force One-t, de a ciklus végén azt az elnöki könyvtári alapítvány tulajdonába helyezné. A televíziós források szerint a kabinet azzal indokolná lépését, hogy az ajándék a védelmi minisztériumhoz kerülne, míg Trump csupán használója lenne a gépnek, amelyet az elnöki mandátuma végéhez közeledve a minisztérium ajándékozna át a könyvtárnak. Ez a megoldás lehetővé tenné Trump számára, hogy az elnöksége után is élvezhesse az ingyen kapott repülőgép előnyeit.
Trump azt állítja, hogy az eljárás teljesen átlátható, és szó sincs korrupcióról. Azonban ha az ABC hírei helytállóak, akkor nyilvánvaló, hogy az elnöki stáb próbálja megkerülni az ajándékozási törvényt. A 1978-as törvény, amely a kormányzati etikai normákat fekteti le és a Watergate-botrány következményeként született, kimondja, hogy az amerikai elnök nem tarthatja meg azokat az ajándékokat, amelyek értéke meghaladja a jelenlegi 480 dollárt, ami körülbelül 175 ezer forintnak felel meg.
Az ennél drágább ajándékok ugyanis nem az elnök, hanem az Egyesült Államok számára átadott tárgyaknak minősülnek, ezeket hivatalosan be kell jelenteni, majd az erre kijelölt, az elnök személyétől független állami szerv tulajdonába és kezelésébe kerülnek. Ugyanakkor ha egy ajándék mégis nagyon megtetszik egy elnöknek, akkor megtarthatja azt egy feltétellel: ha piaci értéken, saját zsebből megvásárolja.
2023-ban Jill Biden, az akkori First Lady, egy lenyűgöző, 20 ezer dollár értékű, 7 és fél karátos gyémántajándékot kapott Narendra Modi indiai miniszterelnöktől. A hivatalos iratok szerint ezt a különleges ékszert a Fehér Ház keleti szárnyában helyezték el, "hivatalos használatra", ahol valószínűleg kiállítják. Ezzel szemben más, külföldi vezetőktől származó ajándékok, mint például egy 14 ezer dollár értékű ukrán bross vagy egy 3495 dollár értékű mongol harcost ábrázoló szobor, az állami archívumba kerültek.
Mindezek eltörpülnek a 400 millió dolláros, vagyis 144 milliárd forintos katari ajándékrepülő fénye mellett.