Egyre kedvezőbb tendenciát mutatnak a statisztikák: a meddőségi kezelések hatására évről évre egyre több gyermek jön a világra, mint a korábbi időszakokban.


Helyes döntés volt az állami szerepvállalás megerősítése a meddőségi kezeléseknél, a fejlesztések is azt célozzák, hogy mind a nőknél, mind a férfiaknál hatékonyabb legyen az ellátás - mondta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára hétfőn Budapesten, a megújított Dunamenti Reprodukciós Központ Kútvölgyi Intézetének átadóján.

Az Észak-budai Szent János Centrumkórház területén, a korábban Budai Meddőségi Centrumként ismert intézmény felújítása 1,5 milliárd forint hazai támogatásból valósult meg.

Takács Péter kifejtette,

az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint minden hatodik pár küzd valamilyen meddőségi problémával, ezért a fejlesztések azt célozzák, hogy mind a nőknél, mind a férfiaknál hatékonyabb legyen az ellátás.

Emlékeztetett rá:

A meddőség kezelésére 2016 óta fokozott figyelmet fordít az állam, hiszen ez a téma kiemelt jelentőséggel bír. Magyarországon a meddőségi ellátás terén számos változás történt: a kezeléshez szükséges gyógyszerek ingyenessé váltak, és a magánszolgáltatók államosításával a lombikeljárás csak állami központokban végezhető. Ez a lépés célja, hogy a családalapításra vágyók számára megkönnyítse a hozzáférést a szükséges kezelésekhez.

Takács Péter rámutatott, hogy ezzel a megközelítéssel áttörést értek el az adatok átláthatóságában, és sikerült a lombikkezelések számát 2,5-szörösére növelniük. A meddőségi kezelések eredményeként világra jött gyermekek száma megduplázódott – hangsúlyozta, majd hozzátette, hogy

Míg 2016-ban évente körülbelül 1400-1450 gyermek jött világra ezen eljárások révén, addig tavalyra ez a szám már 3000-re emelkedett.

"A számok önmagukért beszélnek, és az állami beavatkozás helyességét is hangsúlyozta az államtitkár."

Kiemelte, hogy az újonnan bevezetett szakmai programok, valamint a jogszabályi és finanszírozási változások kedvezően hatottak az ellátási területre. Ezek a fejlesztések lehetővé tették, hogy a meddőséggel küzdő magyar párok a legkorszerűbb kezelési módszerekhez férhessenek hozzá - fogalmazott.

Szondi Zita, aki az Országos Kórházi Főigazgatóság meddőségi központok irányításáért felelős főigazgató-helyettese, hangsúlyozta:

a kormány célja, hogy minden vágyott gyerek megszülethessen, ezért kiemelt eladat a termékenységi problémával küzdők segítése.

A szakember szólt az adatgyűjtés fontosságáról, hiszen ezek az átláthatóságot és az eredményesség mérését teszik lehetővé.

Az ismert adatok alapján 2023-ban az in vitro fertilizációval (IVF) világra jött gyermekek aránya már túllépte a 3 százalékot.

Kiemelkedő eredményként értékelte, hogy mostantól közfinanszírozás keretében is elérhetővé vált a daganatos betegek termékenységének megőrzése. Emellett elindultak olyan képzések, amelyek lehetőséget adnak a területhez kapcsolódó szakképesítések megszerzésére, ezzel is hozzájárulva a kezelések szakmai sikerességének növeléséhez.

Szondi Zita hangsúlyozta, hogy az IVF-centrumok mellett a meddőségi szakambulanciák is kulcsszerepet fognak játszani, mivel itt lehetőség nyílik az alapvető kivizsgálások elvégzésére.

Azt mondta, Budapesten zajlik a meddőségi ellátások 61 százaléka, ezért is kiemelkedő ennek az intézetnek az infrastrukturális megújítása.

További beruházások és fejlesztések is folyamatban vannak, csaknem 2,5 milliárd forint értékben orvostechnikai eszközök, műszerek beszerzését tervezik az országos centrumok fejlesztéséért - mondta a főigazgató-helyettes.

Related posts