Egy újabb ország fejezte ki szándékát, hogy szeretne csatlakozni a NATO-hoz, azonban jelenleg egy másik tagállammal fennálló konfliktusa akadályozza meg ebben.
Ciprus azt tervezi, hogy a török bírálatok ellenére felvételét kéri NATO-ba - jelentette be csütörtökön az ország elnöke, Nikosz Hrisztodulidisz.
Hrisztodulidisz a ciprusi rádió csütörtöki adásában kifejtette: tisztában van azzal, hogy Törökország ellenzi Ciprus csatlakozását a katonai szövetséghez a sziget megosztottsága miatt.
Kifejtette, hogy Ciprus, a török bírálatok ellenére, éppen ezen okból választotta az Egyesült Államokkal való katonai együttműködés kibővítését.
Ciprus stratégiai jelentőséggel bír, mivel légi támaszpontot nyújt az amerikai erők számára, köszönhetően a sziget Közel-Kelethez viszonyított kedvező elhelyezkedésének. Ezen kívül két brit katonai bázis is található a területen, amelyek tovább erősítik a régió védelmi struktúráját.
Ciprus északi területe 1974-ben vált a török hadsereg beavatkozásának színhelyévé, miután a szigeten görög nacionalisták hatalomátvételi kísérletet hajtottak végre, céljuk pedig a sziget egyesítése volt Görögországgal. Ezt követően az északi részen megalapították az "Észak-Ciprusi Török Köztársaságot", amelynek létezését csupán Törökország ismeri el, és a területén a mai napig török katonai jelenlét figyelhető meg.