Idén sem kerülhetik el az aszályt a gazdák, viszont jó hír, hogy kevesebb pénzt kell befizetniük. - Magyar Mezőgazdaság


A kormány, a MAGOSZ és a NAK közreműködésével, az előző évek gyakorlatát követve, idén is vállalta a mezőgazdasági vízszolgáltatási díj teljes körű átvállalását a termelőktől.

Az utóbbi időszakban a gazdák számára rendkívül nehéz próbák elé álltak, hiszen a történelmi aszályok és a háborús helyzet következményei mellett a termelési költségek is drámai mértékben megemelkedtek. Az időjárási szélsőségek tekintetében figyelembe kell venni, hogy a tavalyi év a legforróbb volt az elmúlt 120 év során, amely a csapadékhiány következtében több száz milliárd forintnyi veszteséget eredményezett a mezőgazdaságban.

A márciusi esők ellenére minden bizonnyal az idei évben is komoly aszállyal kell majd megküzdenie a termelőknek, így óriási segítséget jelent, hogy a kormány - a MAGOSZ és a NAK kezdeményezésére - az elmúlt évekhez hasonlóan idén is teljeskörűen átvállalta a termelőktől a mezőgazdasági vízszolgáltatási díj megfizetését.

Az időjárási szélsőségek megnyilvánulása különösen szembetűnő az idei téli időszakban, amely októbertől márciusig tartott. Ebben az időszakban a csapadék mennyisége jelentősen elmaradt az átlagos értékektől, sőt, a vízgyűjtő területeken is drámaian csökkent a lehullott eső mennyisége.

Aszály idején egyébként a legnagyobb problémát a párolgási veszteség jelenti, amely a tavalyi évben szinte teljesen megegyezett az éves csapadékmennyiséggel, jelentős szárazságot okozva. Érdekesség, hogy a csapadékhiány következtében az elmúlt években minden korábbinál többen éltek az ún. rendkívüli öntözés lehetőségével, mellyel átmeneti időre egy egyszerű bejelentéssel is megkezdhették az öntözést, milliárdos kárt előzve ezzel meg.

Egy frissen elfogadott kormányhatározat értelmében a kormány teljes mértékben átvállalta a vízszolgáltatási díjakat a gazdálkodóktól. A mezőgazdasági vízdíjak mértékét a vízgazdálkodási rendszer fenntartási költsége határozza meg, amely jelentősen befolyásolja, hogy a víz gravitációs úton jut-e el a csatornába, vagy szivattyús átemelésre van szükség.

Mezőgazdaságunk egyébként jelentős szerepet tölt be a nemzetgazdaságban, az ágazat ugyanis a teljes külkereskedelmi többlet közel 30 százalékát adja. Növénytermesztésünk és állattenyésztésünk - a hazai igények ellátásán túl - jelentős árumennyiséget exportál, agrárvállalkozásaink és családi gazdaságaink pedig közel félmillió embernek biztosítanak megélhetést, a fogyasztóknak pedig magas minőségű élelmiszereket. Társadalmi és gazdasági szempontból is kulcsfontosságú a klímaváltozás és a háború hatásainak tompítása, melynek fontos eleme a most elfogadott kormányhatározat is.

A mezőgazdasági vízdíjakról szóló tájékoztató anyag itt érhető el:

Related posts