ICA-D: A város közterei új életre kelnek a "Betekintés" projekt révén.

Izgalmas és tanulságos élmény vár ránk a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) legújabb időszaki kiállításán: a "Betekintés" című tárlaton a BME Középülettervezési Tanszék külföldi hallgatóinak diplomamunkái mutatkoznak be, amelyek a város köztereinek innovatív terveit ötvözik. A kiállítás csütörtökön nyitja meg kapuit, és minden érdeklődőt szeretettel várnak, hogy felfedezhessék a jövő városi tereit!
A főbb adatok már önmagukban is lenyűgözőek: négy kontinens kilenc különböző országából összesen 15 tehetséges építész versengett, hogy különféle középületeket tervezzen Dunaújváros izgalmas helyszíneire. A benyújtott terveket a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) falai között mutatják be, ahol a Betekintés című kiállítás megnyitójára július 10-én, csütörtökön 18 órától várják az érdeklődőket.
A diplomamunkákig vezető út tele van izgalmakkal és kihívásokkal. Ez a folyamat nem csupán a tudományos kutatásról szól, hanem egy felfedezőútról is, ahol az egyéni ötletek és kreatív megoldások találkoznak a tudományos alapossággal. Minden lépés egy új lehetőség a fejlődésre, a tanulásra és a személyes kiteljesedésre. Az inspiráló pillanatok és a nehézségek egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a végső munka valóban egyedi és maradandó legyen. A diplomamunka nem csupán egy projekt; ez az út a szakmai identitásunk megerősítéséhez és a jövőnk megalapozásához.
A meghívóhoz csatolt összegzés hangsúlyozza a tanszékünk régóta fennálló hagyományát, amely tematikus félévek szervezésére irányul. Ezek során különböző évfolyamok és kurzusok hallgatói egyazon településen végzik kutatásaikat és tervezéseiket, lehetőséget kapva arra, hogy mélyebben megismerjék és megszeressék a kiválasztott várost vagy vidéket. A nemzetközi oktatás keretein belül kiemelkedő jelentőséggel bír a fővároson kívüli területek felfedezése, ami hozzájárul az ország kulturális és társadalmi sokszínűségének megismeréséhez.
2023-ban Nagykanizsa építészeti "bevételével" emelkedett ki a diplomázó külföldi építészhallgatók sikertörténete, amelyet idén Dunaújváros követett – szintén figyelemreméltó, a bizottság által elismerésben részesített diplomamunkákkal. Az idei esemény különlegessége, hogy a résztvevők köre szélesebb lett, hiszen a végzés előtt álló hallgatók komplex tervezési feladatokat is végeztek. Ennek eredményeként alakult ki a már említett, lenyűgöző létszám.
A választási folyamat során Szabó Imre városi főépítész kiemelkedő szerepet játszott, hiszen már a kezdetektől fogva támogatta és támogatta a BME munkáját. Felfedező séták, hasznos információk, rajzok, szakirodalmi anyagok és bírálatok révén nemcsak helyben, hanem több alkalommal a Műegyetem falai között is aktívan hozzájárult a projekt sikeréhez.
A diplomát szerző hallgatók számára a tanulmányi időszak június végén lezárult, de ez a közös bemutatkozás kivételes alkalmat teremt a frissen végzett és a még tanulmányaik végéhez közeledő diákok számára. Ez az esemény életre szóló élményekkel gazdagíthatja őket, és remélhetőleg a kiállítás látogatói számára is felejthetetlen pillanatokat tartogat.
A kiállító tervezők:
Íme a szöveg egyedi átfogalmazással: Antunes Benvenuto Giovana (Brazília), Davaa-Ochir Khaliun (Mongólia), Nguyen Trong Hoang Nguyen (Vietnam), Ezzaid Houda (Marokkó), Nguyen Phuoc Phuong Uyen (Vietnam), Dzhumagulova Aikan (Kazahsztán), Zhanuzakova Kamila (Kazahsztán), Iliakova Aruzhan (Kazahsztán), Basily Olivia (Etiópia), Tamrie Aklilu Gebrie (Etiópia), Batsuuri Khaliun (Mongólia), Cucić Borislava (Szerbia), Burenbat Yalguun (Mongólia), Burenbaatar Azzaya (Mongólia), Choijilsuren Budjav (Mongólia).
A diákok munkáját építész konzulensként Schrammel Zoltán DLA, Grédics Gyula, Dombóvári János, Li Xiaonan és Rab Sarolta támogatták. A tárlat anyagát Schrammel Zoltán DLA, a BME Középülettervezési Tanszék egyetemi adjunktusa ajánlja a csütörtökön 18 órakor kezdődő megnyitó látogatóinak figyelmébe. Az esemény különleges színfoltja lesz Semegi Zoltán, énekes, dalszerző és író fellépése.