Ha elfogadja a felkérést, a falugazdász elkészíti a kisüzemi pályázatot - Mezőhír


Az Agrárkamara legfrissebb közleménye alapján a falugazdászok tevékenységi köre messze túlmutat a csupán naplóbenyújtások támogatásán. Ingyenes szolgáltatásként kínálják a kisüzemi pályázatok megírását is az érdeklődők számára. Kíváncsiak voltunk arra, hogyan birkóznak meg ezzel a megnövekedett terheléssel, ezért megkerestük a falugazdászokat, hogy megosszanak velünk tapasztalataikat.

Új lehetőséggel bővül a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kínálata – értesülhetünk a legfrissebb hírekből. A NAK falugazdászai ingyenes szolgáltatás keretében vállalják a pályázatok elkészítését, és a kamarai meghatalmazás birtokában elektronikus úton nyújtják be azokat. Az első pályázati időszakra tavasszal kerül sor, két hullámban: az első kör március 5-től 18-ig, míg a második március 19-től április 1-ig tart. Emellett ősszel is nyílik lehetőség a pályázatok benyújtására. (A pályázati dokumentáció a megadott linken elérhető. A kiírás összefoglalóját szintén a megadott forrásban találhatják meg.)

A NAK arra ösztönzi az érintetteket, hogy keressék fel falugazdászaikat, és éljenek a pályázati tanácsadás lehetőségével. Figyelembe véve, hogy a közelmúltban nehéz adatszolgáltatási időszakon vagyunk túl, a MezőHír megkérdezte a falugazdászokat arról, hogy képesek lesznek-e megbirkózni a feladattal.

"Online képzésben részesültünk, de ez olyan, mint amikor a gyógyszereknél a szedési javaslatot kapjuk. Aztán csak jönnek a mellékhatások... Én pedig semmiképp sem kockáztatnék más pénzével" - osztotta meg véleményét egy szegényebb, keleti vármegyében tevékenykedő falugazdász. Ő úgy gondolja, hogy a pályázatírás terén tapasztaltabb kollégája valószínűleg el fogja végezni ezt a feladatot (is). A falugazdászok számára ugyanis nem kötelező pályázatot írni, számukra az a kérdés, hogy a képzés után elég tudással és önbizalommal rendelkeznek-e ahhoz, hogy vállalják ezt a kihívást. Emellett idő- és energiaigényes is a feladat, ami szintén fontos tényező.

Az ország északi és keleti szegletében számos település található, ahol a gazdatársadalom jelentős részét azok az idős földtulajdonosok alkotják, akik csupán néhány hektáros területüket tekintik nyugdíjkiegészítésnek. Ők gyakran még papíralapú nyilvántartásaikat sem követik figyelemmel, nemhogy elektronikus rendszereket használnának. A január végén esedékes adatszolgáltatási hullám ezeken a vidéken sokkal komolyabb kihívást jelentett a falugazdászok számára, mint másutt, és az Ügyfélkapu-váltás is hozzájárult ehhez a feszültséghez.

"Nálunk a nagyobb gazdaságok száma csekély, így velük nem foglalkozunk, hiszen a naplózás és az adatszolgáltatás kérdéseit szaktanácsadók vagy alkalmazottak intézik. A kisebb gazdaságok viszont súlyos nehézségekkel küzdenek az új Ügyfélkapu használatával; eddig legalább 80 meghatalmazást kaptam a napló benyújtásához. Az északi megyében elmondható, hogy a kisgazdaságok száma folyamatosan csökken. A falugazdász hozzátette, hogy bár eddig még nem írt pályázatot, a kamarai képzés révén szívesen segítene a kisüzemi pályázatok benyújtásában, ha valaki megkeresné ezzel a kéréssel."

A zsírosabb földterületeken és a nyugati régióban a munka üteme valahogy gördülékenyebbnek tűnik. A helyiek tapasztalatai szerint a kisebb üzemek vezetői jellemzően olyan emberek, akik vagy a koruknál fogva, vagy a képzettségük révén könnyedén navigálnak az elektronikus világban, esetleg a családjukban akad valaki, aki segíthet nekik ebben a folyamatban. Azokat az ügyfeleket pedig, akik még nem hozták be a szükséges iratokat, már november-december táján elkezdték sürgetni a falugazdászok, mondván, hogy itt az ideje a papírok előterjesztésének. "Növekedett az adminisztrációs teher az Ügyfélkapu-váltás miatt, de felkészültünk erre, és az ügyfeleinket is megfelelően tájékoztattuk. 170 gazdálkodó naplóját nyújtottuk be, miközben állatjóléti kérelmeket is intéztünk. A kisüzemi pályázatokat is gördülékenyen kezeljük" - osztja meg tapasztalatait egy magabiztos falugazdász a nyugati határ mentén.

A keleti határszélen egy rosszabb kedvű falugazdász javadalmazásbeli különbséget sejt kollégája optimizmusa mögött. "Ott jól megfizetik az embereket, különben elmennének Ausztriába 2000 euróért dolgozni. Itt fele annyiért is elvállaljuk a munkát..." A januári akadályt ennek ellenére mindenki "csont nélkül" vette, a leginkább panaszkodó országrészekből is azt halljuk, hogy egy kemény hétvégét követően végül szinte mindenki teljesítette a határidőt.

"A tavalyi beadás tapasztalataihoz képest most sokkal kedvezőbb a helyzet. Akkoriban gyakran leállt a rendszer, ami miatt csak késő este vagy éjjel tudtunk dolgozni. Ha mindenki sikeresen alkalmazkodna a rendszeres elektronikus naplózás követelményeihez, az jelentősen megkönnyítené a mindennapjainkat. Ez előbb-utóbb meg fog történni" - osztják meg véleményüket sokan. Az Egységes Kérelem benyújtása már nem jelent komoly kihívást a falugazdászok számára, és a többségük úgy véli, hogy a kamarai képzés felkészítette őket arra, hogy hatékonyan tudják kezelni a kisüzemi pályázati igényeket.

Tehát, kisüzemek, kilincsre fel, a falugazdászok segíteni fognak! Vigyázat, a kiírás mindig nagyon népszerű. Most is sok jelentkezőt várnak a 10 millió forintos maximális támogatási összegre. Mint a fentiekből is érezzük, az jár jól, aki időben lép, és nem egy kimerült szakembertől vár választ a kérdéseire.

Related posts