Ha Ukrajna csak feleannyira lenne korrupt, mint amennyire valójában van, akkor is bőven elegendő lenne ahhoz, hogy az Európai Unió számára komoly kihívásokat jelentsen - PestiSrácok.


Ha Ukrajna csak feleannyira lenne korrupt, mint amennyire valójában az, akkor is bőven meghaladná az EU átlagszintjét a korrupció terén – olvasható a PestiSrácok.hu 2025. március 6-i írásában.

Ukrajna és az Európai Unió viszonya egy rendkívül bonyolult és kihívásokkal teli úton halad, ahol a legfőbb gátat nem csupán a háborús konfliktusok vagy a szükséges reformok bonyolultsága képezi, hanem a mélyen gyökerező, makacs korrupció – állapítja meg a Tényellenőr legújabb elemzése. Az Európai Számvevőszék 2021-es jelentése már világosan rámutatott arra, hogy az ukrán állam magas szintű korrupciós gyakorlatai komoly gondot jelentenek, és a helyzet azóta sem javult. Úgy tűnik, hogy ha Ukrajna csupán a felére csökkentené a korrupcióját, akkor is túlságosan átláthatatlan lenne ahhoz, hogy az EU biztonságban érezze magát, ahol a katari eurót bőröndökben csempészik, és a vakcinákat SMS-ben rendelik meg tömegesen.

A Tényellenőr elemzése alapján a Transparency International és a Világbank legfrissebb felmérései aggasztó képet festenek Ukrajna helyzetéről. Az ország a kontinens egyik legkorruptabb államaként szerepel, ami a korrupciós érzékelési index alapján is egyértelműen megállapítható. Az antikorrupciós törekvések terén tapasztalható visszalépés különösen szembetűnő, hiszen egy új törvényjavaslat révén a bírósági reform alapvető garanciái kerülhetnek veszélybe. Ez a reform pedig kulcsfontosságú az uniós csatlakozás szempontjából, hiszen nélküle az esélyek drasztikusan csökkennek.

Ez a téma különösen izgalmas, ha figyelembe vesszük Ukrajna ambiciózus terveit: az ország 2025-re öt-hat uniós csatlakozási tárgyalási klaszter megnyitását tűzte ki célul. Zelenszkij elnök véleménye szerint, ha a fejlődés üteme folytatódik, akkor akár már 2030 előtt teljes jogú EU-tag státuszt nyerhet. Ursula von der Leyen is optimistán nyilatkozott e lehetőségekről, de felmerül a kérdés: vajon ez a bizakodás valóban megalapozott, vagy csupán udvariassági gesztus?

A csatlakozási folyamat hivatalos elindítása 2022-re datálódik, amikor az Európai Unió hét kulcsfontosságú mérföldkövet jelölt ki Ukrajna számára. Ezek közé tartozik a bírósági és alkotmánybírósági reformok megvalósítása, a korrupcióellenes intézkedések bevezetése, valamint az oligarchák elleni jogszabályok elfogadása. Azonban a European Pravda már másnap figyelmeztetett: az ukrán állam valószínűleg nem lesz képes megfelelni ezeknek a szigorú követelményeknek.

A korrupció elleni harc rendkívül összetett és nehéz feladat. A Világbank legfrissebb statisztikái szerint az ukrán vállalatok háromszor nagyobb valószínűséggel szembesülnek kenőpénz kifizetésére irányuló ajánlatokkal, mint Olaszország, amely az Európai Unió legnagyobb korrupcióval küzdő országa. A Transparency International 2024-es jelentése is figyelemre méltó eredményeket hozott: habár Ukrajna a Majdan óta valamelyest előrelépett, még mindig a legkorruptabb európai államok között található.

Az ukrán igazságszolgáltatás függetlensége egyre súlyosabb fenyegetettségeknek van kitéve. A bírósági reform egyik alapvető eleme, a közbizalmi tanács, amelynek célja a bírák tisztességének ellenőrzése volt, most a kormány befolyása alá kerülhet. Ez a lépés gyakorlatilag megnyithatja az utat a politikai szempontból kedvező kinevezések előtt, ami ellentétes az átláthatóság és a jogállamiság elveivel.

Ha valaki kételkedne abban, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége veszélyben van, elég csak a közelmúlt eseményeire tekinteni. 2023-ban Vszevolod Knyazev, Ukrajna Legfelsőbb Bíróságának vezetője korrupciós hálózat fenntartása miatt került rács mögé. A bírói kar tisztaságát tovább árnyalja Mikola Csausz esete is, akit befőttesüvegekbe rejtett dollárkötegek buktattak le - klasszikus, mondhatni old-school korrupciós technika.

A védelmi minisztérium sem marad ki a botrányokból. Az elmúlt három évben kétszer is nemzetközi szintű korrupciós ügyekbe keveredett. Az egyik legnagyobb horderejű eset Rusztem Umjerov védelmi miniszterhez köthető, akinek döntése nyomán az átlátható közbeszerzéseket felügyelő vezetőt egy saját emberével helyettesítették - mert a dolgok "túl átláthatóak" voltak. De elődje, Olekszij Reznyikov sem maradt botrány nélkül: az ukrán hadseregnek beszerzett túlárazott élelmiszer miatt kellett távoznia.

És hogy a nyugati segélyekkel mi a helyzet? Nos, Zelenszkij elnök januárban azt állította, hogy a kapott 177 milliárd dollárból csak 75 milliárddal tud elszámolni. Februárban már 100 milliárdra módosította az összeget, ami nem javít a helyzet átláthatóságán. A hivatalos magyarázat szerint a pénz egy része amerikai fegyvergyártókhoz vándorolt, de az ukrán korrupciós mechanizmusokat ismerve más lehetőségek is szóba jöhetnek.

Összességében elmondható, hogy Ukrajna korrupciós problémái komoly gátat jelentenek az uniós csatlakozás folyamatában. Bármennyire is ambiciózusak a célkitűzések és a nyilvános megnyilatkozások, a tényleges reformok hiánya, valamint a korrupció mélyen gyökerező jelenléte aláássa az ország nemzetközi megítélését. Az Európai Unió elvárásai egyértelműek, de kérdéses, hogy Ukrajna képes-e megszabadulni a múlt árnyaitól, vagy továbbra is a régi, megkopott minták szerint fog működni, ahol a befőttesüveg nem savanyúságot, hanem dollárkötegeket rejt.

Kép forrása: MTI/AP/Jevhen Maloletka

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás példa: 🌟 "Hát ez aztán napfényes pillanat volt! ☀️ Csodás érzés, amikor a barátokkal együtt élvezzük az élet apró örömeit. Ki mondta, hogy a hétköznapok unalmasak? 😄💖 Meséljetek, nektek mi hozza a legnagyobb boldogságot a napotokba?" 🌈✨ Használj bátran bármilyen elemet, vagy kérj tőlem más stílusú hozzászólást!

Kapcsolódó témákEU-csatlakozáskorrupcióUkrajnaVezető

Related posts