II. Erzsébet és Charlie Chaplin találkozása igazi különlegesség volt: a királynő kerekesszékben ült, amikor lovaggá ütötte a világhírű komikust. A pillanat tele volt különös varázzsal, ahogy a nevetés és a méltóság egyesült egy emlékezetes ceremónián. Cha


Az Oscar-díjas színész, filmrendező és zeneszerző Charlie Chaplint, a némafilmek legendás komikusát 1975-ben, 86 éves korában elévülhetetlen érdemeire való tekintettel lovaggá ütötte II. Erzsébet brit királynő. Csakhogy a történet nem ennyire kerek és hibátlan.

Sir Charles a BBC videó felvételének tanúsága szerint 1975-ös lovaggá ütésén már sem fizikai, sem szellemi értelemben nem volt ereje teljében. Amikor lehetett, igyekezett talpon maradni, de az esemény jó részét már kerekesszékben ülte végig.

Az, hogy miért vártak eddig a megtiszteltetéssel, mögött komoly politikai indokok álltak, amelyek a nagypolitika bonyolult szövetébe ágyazódtak.

A hazai '56-os események is jelentős szerepet játszottak ebben a folyamatban.

Még a videóban is kitérnek rá, milyen szomorú, hogy a népes családdal rendelkező rendezőt összesen tizenegy gyermeke közül csupán kettő kísérte el a rangos eseményre. Ennek is oka volt, a lovaggá ütés utolsó pillanatra halasztása pedig még ezzel is összefüggött.

Az Egyesült Királyságban már jóval korábban fogalmazódott meg az a gondolat, hogy az Oscar-díjas komikus, Charlie Chaplin, lovagi címet kapjon. 1956-ban azonban Londonban egy meglepő döntés született, amely hosszú időre titkos maradt: úgy határoztak, hogy Chaplin lovaggá avatását elhalasztják.

A kiélezett világpolitikai helyzetben ugyanis az Egyesült Királyság semmiképp nem kívánta magára haragítani az Amerikai Egyesült Államokat,

részben mert a szuezi válságban is szüksége volt a közös platformra, másrészt a hazánkban lezajló októberi események a kommunizmust és a szovjetek erejét még félelmetesebbé tette a nyugati hatalmak szemében. Márpedig Amerika korábban még Chaplin vízumkérelmét is megtagadta, és kommunistabarátnak bélyegezte nézetei és politikai kapcsolatai miatt.

Ráadásul, a színész nem csupán tehetsége miatt vált híressé, hanem azért is, mert partnerei között mindig fiatalabbak voltak. Legutolsó felesége például 36 évvel fiatalabb volt nála, de korábbi kapcsolatai közt is akadt olyan, akit még kiskorúként "karolt fel" a némafilm ikonja. Ezek a sötét foltok Chaplin múltján erősen befolyásolták az Egyesült Államokban róla kialakult képet, míg a britek, akik nem akarták kockáztatni a hírnevét, úgy döntöttek, még várnak a komikus lovaggá ütésével. Sir Charles mindössze két évvel a kitüntetése után hunyt el.

Related posts