Egy igazi, gondtalan nyaralásra készül? Ne feledje otthon az "életmentő" kis csomagját!

Ha felkészül a lázra, fájdalomra, fertőzésre nem válik rémálommá a nyaralása. Az úti patika az utazás előtti nagy készülődésben ki is megy az ember fejéből, pedig a bőrönd elbírja és óriási szolgálatot tehet.
Hol érdemes nyaralni? A hegyek nyújtotta fenséges tájak, a tengerpartok csábító hullámai, a Balaton hívogató vizei, vagy talán egy egzotikus ország felfedezése? Az úticél kiválasztása mellett nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy mit vigyünk magunkkal. Sokan csupán a bőröndünk tartalmára koncentrálnak, de egy aprócska úti patika nélkül nem érdemes hosszabb útra indulni. Hogy mi kerüljön a fürdőruha és a rövidnadrág mellé, arról dr. Kiss Csaba háziorvost kérdeztük.
- Kezdjük a legfontosabbal, aki rendszeresen gyógyszereket szed, azt mindenképp tegye be a bőröndbe, s számoljon plusz adaggal is, mert bármi baj történhet. Külön figyeljenek azokra a készítményekre, amelyek hűtést igényelnek. Ilyen például az inzulin, tegyük egy pici hűtőtáskába, mert a hőségben akár egyetlen nap alatt is veszíthet a hatékonyságából - mondta a doktor. Kifejtette: ha valamilyen speciális gyógyszert szedünk (például inzulint, vényköteles fájdalomcsillapítót, szívgyógyszert), feltétlenül nézzünk utána, hogyan vihető fel a repülőre, kell-e hozzá orvosi igazolás, a házi- vagy kezelőorvos ebben is segít.
Ne induljon útnak anélkül, hogy a bőröndjében ne lenne a legfontosabb gyógyszerekből álló úti patikája!
- Ha nincs semmilyen krónikus betegség, akkor az életkoról, úti céltól függően gondoljuk végig a patikánk tartalmát.
- sorolta dr. Kiss Csaba, miközben egyesével kiemelte a fontosabb pontokat.
Ne hagyjuk otthon a napfényvédő krémet, hiszen a bőrünk védelme elengedhetetlen! Érdemes emellett szem-, fül- és orrcseppet is becsomagolni, mivel a klíma használata miatt könnyen kialakulhat kötőhártya- vagy külső hallójárat-gyulladás. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a természetes vizekben elszaporodó algák is okozhatnak különféle irritációkat és gyulladásokat. Készüljünk fel alaposan a nyári kalandokra!
Dr. Kiss Csaba kiemelte, hogy még egy látszólag egyszerű fertőzés is drámai pénzügyi következményekkel járhat. Az afrikai, délkelet-ázsiai és karibi régiókban, valamint a magyar turisták körében népszerű helyszíneken, mint Egyiptom, Tunézia vagy akár Törökország, könnyen el lehet kapni olyan fertőzéseket, amelyek hányással és hasmenéssel járnak, és ezek súlyosabb esetekben kórházi kezelést is szükségessé tehetnek.