Gemenci projekt célja: a klímaváltozással szemben ellenálló erdők kialakítása | Sokszí


A Gemenc Zrt. az az őszi-tavaszi ültetési idényben befejezte az erdősítési munkálatokat.

A Gemenc Zrt. a legutóbbi őszi-tavaszi ültetési időszak alatt nem csupán 1,5 millió csemetét ültetett el, hanem emellett 23 tonna kocsányos- és kocsánytalan tölgy, valamint csertölgy makkot is elvetett. Ezzel az erdőgazdaság célja, hogy olyan változatos, őshonos erdőket alakítson ki, amelyek jobban ellenállnak a klímaváltozás kihívásainak, és amelyek természetes összhangban élnek a környezettel.

Az erdészeti társaság 313 hektáron valósította meg a megújuló erdők ültetését, amelyhez 12 hektárnyi erdőtelepítési projekt - újszülöttek erdeje és mintafásítás - is kapcsolódott. A Gemenc Zrt. fenntartható, tartamos erdőgazdálkodási elvek mentén végzi erdősítési tevékenységeit, biztosítva ezzel a természet megóvását és a jövő generációinak erdői örökségét.

A Gemenc Zrt. vagyonkezelt területein az átlagos évekhez mérten háromszoros, mintegy 150 hektáros többletmunkát jelentett a kárt szenvedett erdősítések ismétlése, pótlása. Ennek alapvetően két oka is volt. Egyrészt a Dunán tavaly levonult árhullámok a fiatal erdőkben igen nagy kárt okoztak azzal, hogy a több napig, akár hetekig víz alatt lévő csemeték befulladtak, másrészt a homoki- és dombvidéki erdőterületeken a rendkívüli szárazság, a rekordokat döntő hőhullámok miatt jelentős aszálykár is jelentkezett.

A Gemenc Zrt. - amint mottójában is szerepel - a természet szolgálatában tevékenykedik, ezáltal elkötelezett abban, hogy a gondjaira bízott állami erdővagyont megőrizze és gyarapítsa. Mindezt Európa egyik legszigorúbb jogszabályi környezete, a magyar erdő- és a természetvédelmi törvény együttes alkalmazása is biztosítja. Fakitermelést és egyéb erdőgazdálkodási munkálatokat csak 10 éves erdőtervek alapján végezhet a Gemenc Zrt. Ezeket az erdőterveket a természetvédelemi és erdészeti szakhatóságok, valamint a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság is jóváhagyta, és a szakszerű végrehajtást is ellenőrzik.

A szakhatóságok által jóváhagyott erdőtervek meghatározzák, hogy az erdészeti társaság mennyi fát termelhet ki. A Gemenc Zrt. az elmúlt harminc év során a természetvédelmi szempontok figyelembevételével az éves kitermelési lehetőségeinek 75-80%-át használta ki. Ez azt jelenti, hogy a cég mindig kevesebb fát vágott ki, mint amennyire engedélyt kapott. Ezen túlmenően a gemenci erdészek több új erdőt ültetnek, mint amennyi fát kitermelnek, ami hozzájárul az erdősültség növekedéséhez Gemenc térségében. Ez a fenntartható gyakorlat az egész országra is jellemző.

A Gemenc Zrt. rendkívüli körülmények között végzi szakmai tevékenységét. Az alföldi homokos területeken elhelyezkedő tölgy- és kőriserdők a jelenlegi környezeti feltételek mellett sajnos nem tudnak természetesen megújulni. Ezek a fák csupán gondos erdészeti beavatkozás révén, megfelelően szabályozott keretek között történő erdőkezelés által tudtak létrejönni és megújulni.

A hegyvidéki erdőkben az erdészek által alkalmazott különféle szakmai módszerek célja a folyamatos erdőborítás fenntartása. Azonban a termőhelyi tényezők, mint például a csapadék csökkenése, a talajvíz drasztikus visszaesése, a különböző fafajok megújulási képességei, valamint az inváziós növények elterjedése miatt a kísérletek eddig nem hozták meg a várt eredményeket. A szakértők azonban nem adják fel, folyamatosan kutatják az új lehetőségeket a helyzet javítására.

A Gemenc Zrt. az idei ültetési időszakban kiemelt figyelmet szentelt az őshonos és helyi termesztésű növények, mint például a Tolnai csemetekertben nevelt saját kocsányos tölgy, fekete nyár és fehér fűz szaporítóanyagok visszaültetésére és repatriálására.

Az erdőtelepítés mára már a közösségünk egyik fontos ügye lett. Két éve indította el a 10 millió fa Alapítvány az országos faültetési kezdeményezését, és 2025 márciusában megrendezésre került a Nemzeti Faültetés Napja, amely különleges alkalmat teremtett a közös cselekvésre.

Related posts