Fesztiválok és lagzik színesítették valaha a hajdú-bihari szellempark életét, de ma már alig találkozni valakivel a területen – nézd meg a fotókat!


2013-ban a Polgár melletti archeopark teljesen más arculatot mutatott, mint manapság. Az akkori állapotában a terület még a kezdeti fejlesztések nyomait viselte, és a régészeti felfedezések varázsa különleges atmoszférát teremtett.

Forrás: MW-archívum

Még mindig eladó hazánk első tájtörténeti és régészeti pihenőparkja, a Polgár melletti M3 Archeopark - közölte a Cívishír érdeklődésére a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV). A hivatalos tájékoztatás szerint a 2018 óta eladó öthektáros létesítményben jelenleg csak állapotmegőrző munkálatok folynak: karbantartják a nádtetőt, működőképesen tartják a gépészeti rendszereket, rendszeresen kaszálják a növényzetet. Élet viszont nincs a házak körül. Kérdésekre, miszerint mennyiért kínálják eladásra az országos viszonylatban is különleges komplexumot, továbbá akadtak-e eddig érdeklődők, nem kaptak egyértelmű választ.

Az érdeklődők kíváncsian firtatták, hogy milyen potenciált rejthet magában az a létesítmény, amelyben fantáziát látnak. Az MNV tájékoztatása szerint az ingatlan a helyi építési szabályozás értelmében egy különleges, idegenforgalmi célú zónában helyezkedik el. Ez a kategorizálás viszont meglehetősen szűk kereteket ad a leendő tulajdonos számára. Éppen ezért az MNV kezdeményezte, hogy az illetékes önkormányzat módosítsa az övezeti besorolást, lehetővé téve ezzel, hogy szélesebb lehetőségek nyíljanak meg az értékesítési folyamat során.

De hogyan is érkeztünk el eddig a ponthoz?

A válaszhoz több mint két évtizedet kell visszautaznunk az időben. Az M3-as autópálya Polgár és Mezőkövesd közötti szakaszának építésekor, a kétezres évek legelején vetődött fel az archeopark ötlete. A régészeti feltárások során annyi lelet került elő, hogy a Déri Múzeum már nem tudott mit kezdeni velük - így született meg a gondolat: létesüljön önálló bemutatóhely. A példa Nyugat-Európából érkezett, egészen pontosan a franciaországi Dijonból. Az elképzelés szerint nem csupán múzeumi jellegű tér született volna, hanem egy szórakoztató és vendéglátóhely - látványkonyhával, rendezvényekkel, tematikus programokkal.

Related posts