Ferenc pápa nagypénteki meditációiban a modern világ keresztútjait szemléli, feltárva a kortárs ember kihívásait és szenvedéseit. Az őszinte és mélyreható gondolatokkal igyekszik megvilágítani a hit és remény szerepét a mai társadalomban.

Jézus keresztútjának üzenete a mai világban is folyamatosan jelen van, ahogyan Ferenc pápa meditációi is hangsúlyozzák. Ezeket a gondolatokat péntek esténként, a római Colosseumnál megrendezett stációkon hozzák vissza az emlékezetünkbe, ahol a hitélet és a közösség ereje valósággá válik.
A Vatikán szokás szerint előre közölte a nagypénteki keresztutat kísérő elmélkedéseket. A szöveget tavalyhoz hasonlóan idén is Ferenc pápa írta.
A kálvária útja mindennapjainkban is jelen van – emelte ki az egyházfő a bevezető szavaiban. Rámutatott, hogy a mai világban minden egyes lépésünk precízen megtervezett, és az emberek gyakran foglyai a saját szerepeiknek, amelyből "nem mernek kiszabadulni, hiszen az irányváltás számukra túl nehéz feladat".
Az igazi köteléknek, az igazi szeretetnek ára van, és felelősséget követel, de az emberek fejvesztve menekülnek a felelősség elől, így világunkban "az egoizmusnak nagyobb a súlya, mint a keresztnek, a közöny nagyobb, mint az egymás közötti megosztás" - írta a pápa.
Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy az élet tele van kihívásokkal és új lehetőségekkel, hiszen az ember nem egy tökéletesen működő gépezet, hanem egy különleges, egyedi lény.
"A kudarcokkal szembesülve akad, aki zavarba kerül, míg mások a tévedhetetlenség látszatát keltik. Vannak olyanok is, akik elrejtik saját hibáikat, és nem hajlandók megbocsátani másoknak." - fogalmazott az egyházfő.
Embertelennek minősítette azt a gazdasági modellt, amelyben "kilencvenkilenc többet ér egynél", azt a világot, amely számítások és algoritmusok szerint működik, hideg logikát és könyörtelen érdekeket követ, amelyben az emberek csupán számok: "Isten gazdasága nem gyilkol, nem selejtez (senkit)."
Az emberek folyamatosan rohanva élik mindennapjaikat, mint egy gép, amely nem áll meg. Ez az automatikus létezés nemcsak a teremtett világot sodorja veszélybe, hanem a testvériséget is kiüresíti. A pápa szavaival élve, bár munkával telhet el a napunk, Isten hiányában az emberi lélek felfedező képességei eltűnnek. Nem látja meg azokat, akik az útjába kerülnek, és képtelen megrendülni a világ eseményein, bármennyire is tragikusak legyenek.
Ferenc pápa megjegyezte, az emberi együttélés sebzett, a világ darabokban áll, és tettetés helyett őszinte könnyekre lenne szüksége.
"Vannak olyanok, akik továbbra is bíznak a jobb jövőben, és nem adják fel, még ha az igazságtalanság elkerülhetetlennek tűnik is" – mondta Ferenc pápa a meditációk során.
Az első megállónál a bíboros vesz a kezébe a keresztet, majd őt követik a fiatalok, akik a Caritas katolikus humanitárius szervezet tagjai. Ezt követően egy család tagjai lépnek elő, valamint a beteg zarándokokat támogató Unitalsi szervezet képviselői, szerzetesek, pedagógusok, gyóntatók, fogyatékossággal élő személyek, a jubileumi szentév önkéntesei, migránsok, és egészségügyi szakemberek viszik tovább a keresztet. Az utolsó állomásra ismét Reina bíboros érkezik. Minden egyes helyszínen a Ferenc pápa által írt meditációk egyik részletét olvassák fel, gazdagítva ezzel az eseményt.
Ferenc pápa nem fog részt venni a keresztúton, ahogyan tavaly sem jelent meg személyesen ezen az eseményen.
A Colosseumot egy különleges biztonsági gyűrű veszi körül, és ennek köszönhetően több tízezer hívő és turista érkezésére számítanak. A péntek délutáni liturgia színhelye a Szent Péter-bazilika lesz, ahol Claudio Gugerotti bíboros, a Keleti Egyházak Dikasztériuma prefektusa irányítja az eseményt.