A férges pilisi víz különleges ízélményt ígér, ezért Müller Cecíliához került, hogy ő is felfedezhesse ezt az egyedi nedűt.


Öt napon át tilalom sújtotta a csapvíz fogyasztását Pilisen, Pest vármegyében, mivel az ivóvízben szaporodásnak indultak a nematódák, azaz a fonálférgek. A helyzet rendezése után Jasper Andor, a Dabas és Környéke Vízügyi Kft. (Daköv) ügyvezető igazgatója interjút adott az Indexnek, ahol beszámolt a pilisi eseményekről, a rendszer fertőtlenítése során felmerült kihívásokról, valamint arról is, hogyan reagáltak a vízművet ért kritikákra.

Az ügy azonban nem ért véget a hiba elhárításával, ugyanis az ivóvízszennyeződés miatt László Attila, Pilis polgármestere feljelentést tett ismeretlen tettes ellen közérdekű üzem működésének megzavarása miatt .

Az ügy eljutott az országos politika szereplőiig is, és a DK-s Vadai Ágnes ellátogatott a Nemzeti Népegészségügyi Központba, ami után beszámolt élményeiről "Elvittük Müller Cecíliának a pilisi férges vizet, hogy kóstolgassa ő!" címmel.

Ma Müller Cecíliánál és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ csapatánál jártam. Vittem nekik egy kis pilisi vizet, bár mintát nem vettek belőle, és sejtem, hogy meg sem kóstolják. Ásványvízzel kínáltak, pedig azt mondják, Magyarországon a víz 99%-a kiváló minőségű.

- kezdte élménybeszámolóját Vadai Ágnes.

A politikus elmondta, azt sikerült kiderítenie, hogy a hatóság az ellenőrzések tíz százalékát végzi el, egyébként kilencven százalékban a szolgáltatók ellenőriznek. Azt is kiderítette, hogy három minisztérium foglalkozik azzal, hogy egészséges ivóvíz jusson el minden egyes magyar állampolgárhoz.

"Kiderült, a sok bába között bizony elvész a gyerek" - jelentette ki a DK frakcióvezető-helyettese.

A képviselő véleménye szerint az NNGYK honlapján elérhető vízminőségi információk nem arra hivatottak, hogy a lakosság napi szintű tájékoztatást nyerjen, hanem inkább arra, hogy egy átfogó képet adjanak arról, milyen állapotban volt a víz minősége.

A mai nap - a honlapon található információk alapján - 2023 van. Tehát ha információt szeretnétek arról, hogy milyen a víz a ti településeteken, akkor bizony vagy a helyi szolgáltatót kell fölhívni, vagy a kormányhivatal és a járási hivatal ügyintézőjével kell beszélni

- foglalta össze a képviselő.

Vadai Ágnes nemcsak általános információkat szerzett, hanem konkrét ügyek iránt is érdeklődött a hatóságnál, különös figyelmet fordítva a pilisi esetre. Az NNGYK korábban már kifejtette véleményét ebben az ügyben, biztosítva a pilisi lakosokat arról, hogy a vízben fellelhető féreg nem jelent veszélyt az egészségükre.

"Ők ezzel - azt mondták - segíteni szerettek volna. Próbáltam nekik elmagyarázni, hogy értem, hogy nekik vannak kötelezettségeik, leginkább jogszabályok alapján, vagy amit éppen a kormány előír, de mi lenne, ha ezek a hivatalok, meg a minisztériumok egyébként az emberek oldaláról közelítené meg a problémát, és mondjuk kimennének Pilisre" - fogalmazott Vadai Ágnes, aki meg is hívta Müller Cecíliát Pilisre, de arra számít, hogy nem jön össze a találkozó, ugyanis Müller Cecília nem nagyon szeretne eljönni vele Pilisre vizet kóstolni.

Vadai Ágnes a gárdonyi olajszennyezés ügyével kapcsolatban is érdeklődött, és információi szerint a jelentés, amely részletezi az eseményeket, februárra várhatóan elkészül.

Makó és vonzáskörzete arzénos vízminőségéről eddig meglehetősen csekély információval rendelkeztünk, akárcsak a gemzsei víz állapotáról. Azonban most már tisztában vagyok vele, hogy a kormány, különösen az Energiaügyi Minisztérium feladata lenne az ivóvízhálózat fejlesztése. Eddig is tudtam, de most még inkább megerősítést nyert bennem ez a tény.

- tette hozzá a képviselő, aki kiemelte, hogy az NNGYK munkatársai még nem tapasztalták meg a pilisi víz ízét.

"Egyébként ők jól kommunikálnak. Az a baj, hogy sokan szenzációhajhász cikkeket írnak, és a nap végén meg kell állapítsam, hogy egyáltalán nem állampolgárbarát a hozzáállása a hatóságoknak, a minisztériumoknak az egészséges ivóvíz ügyében. Éppen ezért folytatni fogjuk a Megkóstoljuk a vizedet projektet, mert talán ennek hatására elkezdenek az emberekkel is beszélgetni a hatóságok és minisztériumok, amelyeknek az lenne a dolguk, hogy neked, aki ott laksz Pilisen, Klárafalván, Sándorfalván, Makón, Gemzsén, Cserszegtomajon és sok-sok más településen, naprakész információd legyen arról, milyen az a víz, amit megiszol, amiért fizetsz és ami mindannyiunké" - zárta beszámolóját a képviselő.

Related posts