Feltűnnek a hazai primőrök: friss újhagyma, ropogós hónapos retek és zamatos jégsaláta érkezik a fóliasátrak világából.


Hazai zöldségek sokasága díszíti a boltok polcait: egyre több helyen fedezhetjük fel a magyar föld terményeit, mint például a friss salátát, ropogós reteket és ízletes újhagymát. Ahogy a tavasz beköszönt, a hajtatott kertészetek termelése is fellendül, így egyre inkább elkerülhetjük a külföldi import termékek használatát.

A friss tavaszi zöldségek térnyerését a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a FruitVeB, a zöldség-gyümölcs ágazat szakmaközi szervezete is figyelemmel kíséri, felméréseik szerint a fogyasztók egyre inkább a hazai szezonális termékeket választják.

A korai zöldségek között a salátafélék továbbra is kiemelt jelentőséggel bírnak, mivel jelentős bevételi forrást biztosítanak a termelők számára. Azonban a kereslet folyamatosan átalakul: míg régebben a fejes saláta volt a legnépszerűbb választás, manapság egyre többen döntenek a jégsaláta vagy a különféle leveles, téphető fajták mellett. Ezek nemcsak hosszabb eltarthatósággal rendelkeznek, hanem frissebb ízélményt is nyújtanak a fogyasztóknak.

Ez a trend a termesztés szerkezetében is megmutatkozik: a fejes saláta vetésterülete évről évre csökken. Míg néhány évvel ezelőtt még mintegy 650 hektáron termesztették, mára ez a szám 430 hektár körülire zsugorodott. A csökkenés egyik fő oka a szabadföldi gazdálkodást érő időjárási kihívásokban keresendő: a tavaszi fagyok és a csapadékhiány komoly kockázatot jelentenek, nyáron pedig a hőség és az aszály okoz gondot.

A hónapos retek szintén kedvelt választás a korai szezont kedvelők körében, mivel gyorsan nő és hamar beérik, így ideális lehetőséget kínál a kertészeknek, hogy gyorsan jövedelemhez jussanak. Ezzel a zöldséggel még azelőtt élvezhetjük a betakarítást, hogy a nyári, hőigényes növények, mint a paprika vagy paradicsom, helyet kapnának a kertben.

Amennyiben az időjárás kedvező, már februárban el lehet kezdeni a vetést, és mindössze négy hét elteltével már szüretelhetjük is. Magyarország területén körülbelül 100 hektáron foglalkoznak ezzel a tevékenységgel, főként egyszerű fóliás technikák alkalmazásával: fűtetlen vagy csupán enyhén fűtött fóliasátrakban, síkfólia vagy fátyolfólia alatt nevelik a növényeket. A legnagyobb termesztési területek Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megyékben találhatók.

Az újhagyma is jelentős tavaszi zöldség, bár inkább az egész éves elérhetősége miatt ismert. Mégis gyakran a primőr áruk között tartják számon, jóllehet a boltokban szinte folyamatosan jelen van.

Az ország területén körülbelül 130 hektáron folyik újhagyma termesztése, és az elmúlt évek statisztikái alapján a gazdák hozzávetőlegesen 2000 tonna termést értek el.

Related posts