Elvesztettük Springer Györgyöt, a neves gépészmérnököt és az MTA külső tagját, aki munkásságával sokak életére hatással volt.


Életének 90. évfordulóján, 2024. augusztus 15-én távozott az élők sorából Springer György, a gépészmérnöki tudományok kiemelkedő alakja és a kompozit anyagok nemzetközi szinten elismert kutatója.

Springer György 1933-ban látta meg a napvilágot Budapesten. A Berzsenyi Gimnáziumban szerezte meg érettségijét. 1956-ban, a Budapesti Műszaki Egyetem ötödéves hallgatójaként a forradalmi események következtében kénytelen volt elhagyni az országot. Ausztráliába emigrált, ahol a Sydney Egyetemen folytatta tanulmányait, és 1959-ben gépészmérnöki diplomát szerzett. Később Amerikába költözött, és 1962-ben a Yale Egyetemen doktorált.

1962 és 1967 között a Massachusetts Institute of Technology (MIT) gépészmérnöki karán tanulmányozta a mérnöki tudományokat, majd professzori pozíciót töltött be a Michigan Egyetemen. Az 1960-as évek során az Amerikai Egyesült Államok Légiereje felkérte, hogy kutassa a nagy sebességű repülőgépek szerkezetének súlyos károsodásait és a problémák megoldásának lehetséges módjait. E vizsgálatok során figyelme egy új, izgalmas terület, a kompozit anyagok felé fordult. Az anyagtudomány terén végzett kutatásai során az 1970-es években kifejlesztett új szintetikus kompozitanyagok forradalmasították a gépipart, valamint a könnyű- és hadiipar technológiáit, jelentős előrelépést hozva az iparág fejlődésében.

A Stanford Egyetem Repülés- és Űrrepüléstudományi Intézete élén állt, emellett a Tartószerkezetek Tanszékét is ő irányította. Szakterülete a szálakkal megerősített műanyagok, más néven kompozitok kutatása, valamint a repülőgépek és űrhajók szilárdsági tervezése. Az 1980-as évek végén aktívan részt vett az első, ilyen innovatív anyagokból készült repülőgépek megalkotásában.

Springer György haláláig folyamatosan ápolta a kapcsolatot a magyarországi kutatókkal, és több magyar doktorandusz tudományos tevékenységét is mentorálta.

Related posts