Ferenc pápát búcsúztatták, és ezzel egyidőben napvilágot láttak a béketervek is.

Az Európai Bizottság összesen 700 millió euróra büntette a két techóriást a digitális piacokat szabályozó törvény (Digital Market Act, DMA) megsértése miatt. Brüsszel e lépéssel világossá tette, hogy nem hajlandó eltűrni a digitális piacok torzulásait.
A bizottság döntése értelmében az Apple 500 millió eurót, a Meta pedig 200 millió eurót köteles fizetni. Az Apple a határozat szerint azzal sértette meg a DMA-t, hogy nem engedte meg az applikációk fejlesztőinek, hogy az App Store-on kívüli alternatív ajánlatokat is megjelenítsék a felhasználók számára, valamint, hogy átirányítsák őket oda és lehetővé tegyék számukra az ottani vásárlást.
A félmilliárd eurós bírság mellett az Európai Bizottság arra szólította fel az Apple-t, hogy azonnal szüntesse be az átirányításra vonatkozó technikai és kereskedelmi korlátozásokat, és a jövőben kerüljön el minden jogsértő magatartást.
A német kormány vezetése a közelmúltban jelentős módosítást hajtott végre az ország gazdasági kilátásait illetően. Az új előrejelzés már nem a korábban várt minimális növekedést, hanem csupán stagnálást valószínűsít. Robert Habeck gazdasági miniszter a tavaszi előrejelzés tervezetében a korábban prognosztizált 0,3 százalékos növekedés helyett most már nullás nüanszokkal számol. Ez azt jelenti, hogy a két éve tartó recesszió után először a stagnálás lehet a jövőbeli gazdasági fejlődés fő irányvonala.
A Reuters által közölt adatok alapján a 2026-ra vonatkozó gazdasági előrejelzések némileg kedvezőtlenebbé váltak, a korábbi 1,1 százalékos GDP-növekedésről 1 százalékra csökkentek. Továbbá, a tárcavezető a foglalkoztatottság csökkenését is 0,2 százalékos mértékben valószínűsíti.
Húsvét hétfőn, Ferenc pápa, életének 89. évében távozott az élők sorából. A katolikus egyház vezetője hosszú ideje harcolt súlyos betegséggel, és tudatosan készült az elkerülhetetlen végső útra. Végrendelete részletes utasításokat tartalmazott arról, hogy miként és hol szeretné, hogy búcsút vegyenek tőle, amely számos szempontból eltért elődeinek hagyományaitól.
Ferenc pápa számos hagyományt felülírt, köztük azt az évszázadokra visszanyúló gyakorlatot is, amely szerint testét három egymásba helyezett koporsóban, ciprus, ólom és tölgyfa felhasználásával helyezik végső nyugalomra. A pápa azt is elutasította, hogy a Vatikán területén temessék el, így ő lett az első olyan egyházfő, akit a Vatikán falain kívül helyeztek örök nyugalomra: a Szent Péter-bazilika helyett a római Santa Maria Maggiore-bazilikában talált végső nyughelyet.
A Vatikán kapui előtt zarándokok tízezrei gyűltek össze, hogy végső tiszteletüket tegyék a Szentatyának. Az esemény során számos fontos üzenetet is megfogalmazott:
Kérem, jelezze részvételi szándékát a Vatikánban megrendezésre kerülő gyászszertartáson.
Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása óta eddig példa nélküli nyilatkozatot tett Vlagyimir Putyin orosz elnök. Kifejezte készségét arra, hogy közvetlen béketárgyalásokba bocsátkozzon Ukrajnával. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök reagálásában hangsúlyozta, hogy Kijev sürgeti a tárgyalások megkezdését, különösen a polgári célpontok ellen irányuló támadások leállításának kérdésében.
Vlagyimir Putyin orosz elnök jelezte, hogy a háború kezdete óta most először mutat hajlandóságot a kétoldalú párbeszédre Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Ez a lépés új reményeket ébreszthet a konfliktus békés rendezésére.
- tudósított a Reuters.
A Trump-kormányzat közben úgy döntött, feloszlatják az Ukrajna elleni orosz háborús bűnöket vizsgáló munkacsoportot, és elbocsátják annak koordinátorát. Az amerikai vizsgálati csoport vezetőjét korábban törvény hatalmazta fel arra, hogy a kormányzaton hírszerzési információkat gyűjtsön az Oroszország által Ukrajnában elkövetett atrocitásokról.
Április 17-én Párizsban került sor egy fontos találkozóra, ahol az ukrán és európai képviselők mellett Marco Rubio külügyminiszter vezette amerikai delegáció is jelen volt. A megbeszélés során az amerikai fél bemutatta az ukrajnai háború befejezésére vonatkozó javaslatát. Az Axios hírportál által közzétett részletek között kiemelkedik, hogy az egyik lényeges pont az volt: Ukrajna nem fog NATO-tagságot nyerni.
Az Economxnak nyilatkozó Oroszország-szakértő véleménye szerint, ha Trump Putyinnal szemben hajlandó kompromisszumokat kötni olyan kérdésekben, mint például hogy Ukrajna nem lehet sem uniós, sem NATO tag, és Európa ebből kimarad, akkor elkerülhetetlenül egy befagyott konfliktus felé tartunk. Amennyiben ezek a feltételek megvalósulnak, elképzelhető, hogy Ukrajnára nyomást gyakorolnak a tűzszünet elfogadására, de ezután semmi sem biztosítja, hogy Moszkva ne folytatná a támadásokat, hiszen számára a gyengült és instabil Ukrajna a legkedvezőbb helyzetet jelenti.
Ha az oroszokat nem sikerül meggyőzni arról, hogy állítsák le az inváziót, Ukrajna gazdaságának jövője sötét felhőkkel telítődik. Ki lenne hajlandó befektetni olyan területen, ahol bármelyik pillanatban egy rakéta lerombolhatja a frissen épített létesítményeket? Ha ez a helyzet tartósan fennáll, az ukrán gazdaság drámai hanyatlás elé néz.
- fejtette ki lapunknak Takácsy Dorka, a Centre for Euro-Atlantic Integration and Democracy (CEID) kutatója.
Kína szankciókat hirdetett meg amerikai kongresszusi képviselők, kormánytisztviselők és civil szervezetek vezetői ellen – jelentette be hétfőn Pekingben Guo Csia-kun, a kínai külügyminisztérium szóvivője a tárca rendszeres sajtótájékoztatóján. A szóvivő azonban elkerülte, hogy konkrét neveket említsen.
A lépés válasz arra, hogy az Egyesült Államok a múlt hónapban hat kínai tisztségviselőt, köztük a hongkongi kormányhoz tartozókat sújtott szankciókkal. Amit az Egyesült Államok tett, az súlyos beavatkozásnak minősül Hongkong ügyeibe, amelyek Kína belügyei közé tartoznak. Súlyosan sértik a nemzetközi jogot és a nemzetközi kapcsolatokat szabályozó alapvető normákat - jelentette ki Guo Csia-kun.
A vámháború kapcsán ugyanakkor némi enyhülés látszott. Trump szerint Kína esetében jelentősen csökkennek a behozatali vámok a jelenlegi 145 százalékos szintről, amint sikerül megkötni a megállapodást. Az amerikai elnök erről újságírók előtt beszélt kedden, azt követően, hogy a pénzügyminiszter a vámvitában "deeszkalációs" lépéseket említett.
Trump Kínával kapcsolatban optimizmusát hangoztatta, és készségét az együttműködésre Hszi Csin-ping kínai államfővel, ám megjegyezte, hogy "Kínának végül meg kell majd állapodnia", és a vámok mértéke nem lesz nulla.