A gyógyvizes fürdőzésnek van egy különleges aspektusa, amelyről ritkán esik szó, de rendkívül meglepő hatással bír.


Különösen igaz ez a magas sótartalmú, valamint a kénes és jódos gyógyvizekre.

A gyógyvizekben található ásványi anyagok nemcsak bőrön át történő felszívódásra képesek, hanem a vízpára belélegzésével is elérhetik a szervezetünket. A magas sótartalmú gyógyvizek jótékony hatása már régóta ismert, hasonlóan ahhoz, ahogy a tengerpart sós levegője sokak számára enyhülést hoz a nyári allergiás panaszokkal szemben.

Kiváló példa a bükkszéki gyógyvíz inhalációs terápiája, amely bizonyítottan kedvezően befolyásolja a krónikus légzőszervi problémákkal küzdők állapotát. Ez a gyógyvizes inhaláció kiegészítő kezelésként hatékonyan alkalmazható a felső légúti gyulladások, az asztma és a tüdőgyulladás kezelésében is. A jódos vizek gyulladáscsökkentő hatása mellett a kénes gyógyvíz nem csupán a gyulladások mérséklésére képes, hanem értágító hatásának köszönhetően a szív vérellátását is javíthatja. Ezek a tényezők egyértelműen mutatják, hogy a gyógyvizes pára nem csupán a légzőszervi megbetegedésekre gyakorol kedvező hatást, hanem szélesebb spektrumú jótékony tulajdonságokkal is rendelkezik.

Egy lengyel tanulmány a gyógyvizes fürdőzés és inhaláció légzőszervi betegségekre gyakorolt hatását vizsgálta. A kutatók megállapították, hogy már önmagában a gyógymedencék környezetében való tartózkodás is jótékony lehet, bár a közvetlen inhaláció erőteljesebb hatást fejt ki. A tanulmány szerint a különböző összetételű gyógyvizek - például a sós, jódos-brómos, kénes vagy radonos vizek - mind kedvezően hathatnak a légzőszervi problémák kezelésében. A kénes vizek gyulladáscsökkentő hatása azonban különösen kiemelkedőnek tűnik.

A kutatás alapján allergia esetén a termálvizes inhaláció csökkentheti az orrfolyást, viszketést és az orrnyálkahártya duzzanatát, valamint segíthet eltávolítani a légutakból az allergéneket. A gyógyvizek immunmoduláló és gyulladáscsökkentő hatásai, (amelyek jól ismertek az ízületi és bőrbetegségek kezelésében) a légúti problémák esetén is érvényesülhetnek. Valószínű, hogy a terápiák segítik a szervezet természetes gyulladáscsökkentő mechanizmusainak helyreállítását.

Meddig tart a gyógyvizes inhaláció jótékony hatása? Bár hosszú távú vizsgálatokból még kevés áll rendelkezésre, egyes kutatások szerint a hatás fél-egy évig is fennmaradhat. Allergia és asztma esetén ez nyolc-tíz hónapig tarthat, míg gyermekkori krónikus tüdőgyulladás esetén akár másfél évig is érzékelhető lehet. A kutatások alapján azonban a kezelések időszakos megismétlése szükséges lehet a hatás fenntartása érdekében.

Illusztráció: Gyógyító források és pihentető élmények a Kehida Termál varázslatos gyógymedencéjében, Kehidakustány festői táján.

Related posts