Egy olyan növény, amelyet szívesen látunk a kertünkben, valójában komoly veszélyt rejthet magában.


Sokak kedvence, mégis sokan tartanak tőle: évezredek óta bevált gyógyír számos panaszra, mégis rendszeresen találkozni vele kapcsolatban félelmekkel, leginkább az allergiás reakciók miatt. De vajon jogos ez az aggodalom?

Az orvosi székfű, közismertebb nevén kamilla, hazánk egyik legkedveltebb gyógynövénye, és ennek jó oka van. Számos jótékony hatása révén, mint például gyulladáscsökkentő, baktériumölő és görcsoldó tulajdonságai, gyakran alkalmazzák megfázás, bélgörcsök, gyomorproblémák, sőt, bőrgyulladások kezelésére is. Ennek ellenére a kamillatea használatát sok bőrgyógyász és szemész óvatosan javasolja, mivel allergiás reakcióktól lehet tartani. Érdemes tehát körültekintően használni ezt a csodás növényt, figyelve a saját testünk reakcióit.

Félreértések, allergia: kamilla

Fontos hangsúlyozni, hogy az allergiás reakciók széles spektrumot ölelnek fel, és nem minden eset hasonló. Az emberek többsége azonnali (I. típusú) allergiás reakcióktól tart, amikor a szervezet túlzottan reagál egy külső anyagra – mint például a parlagfű pollenjei –, ami akár életveszélyes tüneteket is eredményezhet. Ezzel szemben a kamilla esetében a helyzet eltérő: a szakirodalom alapján a kamilla allergiái szinte kizárólag a késői (IV. típusú) túlérzékenységi reakciók közé tartoznak. Ezek a reakciók általában bőrgyulladással járnak, és nem anafilaxiás sokk formájában jelentkeznek.

A kamilla egyik fő gyanúsítottja egy antekotulid nevű vegyület - egy szeszkviterpén-lakton -, amelyről feltételezik, hogy bőrrel érintkezve kiütéseket okozhat. Azonban ezt a vegyületet a Magyarországon termesztett kamillából gyakorlatilag lehetetlen kimutatni. Akkor honnan származnak a panaszok?

A pipitér lehet a ludas

A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk: a problémát gyakran nem is a kamilla, hanem egy hozzá kísértetiesen hasonló, de másik növényfaj, a nehézszagú pipitér (Anthemis cotula) okozza. Ez a növény hasonlít a kamillára, de allergén vegyületeket nagyobb mennyiségben tartalmaz. Ha nem szakember gyűjti be a kamillát - például otthon, mezőről vagy piacról -, könnyen keveredhet bele pipitér, ami már okozhat bőrtüneteket. Ez a "szennyezett kamilla" lehet a ludas sok esetben.

Egy tudományos kutatás eredményei azt mutatják, hogy 51 allergiás esetből 46-nál nem végeztek pontos botanikai azonosítást, ami azt jelenti, hogy nem állapítható meg egyértelműen, hogy a kamilla volt-e a panaszok kiváltó oka. A fennmaradó esetekben pedig valószínű, hogy a kamilla nem is szerepelt a valódi bűnösök között.

Related posts