Botrány az élelmiszerpiacon: a burgonyatermesztők összehangolt árképzést alkalmazhattak - Agro Napló
Az Egyesült Államokban öt új szövetségi pert indítottak a fagyasztott burgonya piacának vezető gyártói ellen, árrögzítés és összejátszás vádjával. A keresetek szerint a vállalatok az utóbbi két év során drasztikusan megemelték áraikat, ami komoly kérdéseket vet fel a piaci verseny tisztaságával kapcsolatban - számolt be róla a Sherwood.
Az amerikai fagyasztott burgonya piac 97%-át uraló négy vállalat, a Lamb Weston, a Cavendish, a McCain Foods és a Simplot ellen indított perek szerint a cégek 2021 óta kartellbe tömörülve működnek. A vádak szerint összehangolták árpolitikájukat, hogy túlárazással károsítsák meg az élelmiszerüzleteket és a fogyasztókat. A keresetek rámutatnak, hogy a fagyasztott burgonya alapanyagok árai közel 50%-kal emelkedtek az elmúlt két évben. A vádak szerint a négy vállalat napokon belül többször is rendkívül hasonló áremeléseket jelentett be, ami a piaci összejátszás gyanúját erősíti.
A Lamb Weston tavalyi negyedéves pénzügyi jelentésében bejelentette, hogy nyeresége több mint duplájára nőtt az előző évhez viszonyítva. A cég azonban visszautasítja a rágalmakat, és korábbi nyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet, hogy a költségeik, beleértve a nyers burgonya árát és a munkaerő költségeket, jelentősen megugrottak. Az élelmiszeriparban az utóbbi időszakban egyre gyakoribbá váltak a hasonló vádaskodások. A McDonald's nemrégiben a húscsomagolókat, köztük a Tysont, okolta a marhahús árak emelkedéséért. Tavaly az amerikai csirkehústermelőket érte vád az árrögzítés miatt, míg idén cukorgyártókat, például a Dominót és a Cargillt vádolták meg az árak mesterséges manipulálásával.
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) nemrégiben egy új csoportot alakított a mezőgazdasági szektorban tapasztalható trösztellenes tevékenységek nyomozására és az illegális gyakorlatok visszaszorítására. Az élelmiszerárak folyamatos emelkedése már komoly társadalmi és politikai feszültséget okoz az országban: 2019 óta az otthoni fogyasztásra szánt élelmiszerek ára 28%-kal nőtt. Egy friss felmérés szerint a választók 70%-ának legnagyobb aggodalma a közelgő elnökválasztásokkal kapcsolatban a magas élelmiszerárak. Az élelmiszeripari cégek többsége a forgalom és a mennyiségek stabilizálásáért küzd, ami szakértők szerint újabb vádakat eredményezhet az iparági összejátszásokkal kapcsolatban.