"Az Egyesült Államokban, Ausztráliában és a szomszédos országokban is jelentős előnyben vannak hozzánk képest." - Magyar Péterék a magyar mezőgazdaság helyzetéről folytattak eszmecserét | szmo.hu

Magyar Péter moderátorként vett részt a Tisza Párt agrárpolitikai kerekasztal-beszélgetésén, ahol három szakértővel elemezték a magyar mezőgazdaság helyzetét. A vidéki gazdák problémái is szóba kerültek.
Szombat délelőtt a Hungexpón óriási tömeg gyűlt össze a Tisza Párt kongresszusára. Magyar Péter beszédére ugyan csak délután négykor kerül sor, de a rendezvény kora reggel elkezdődött. Az ország minden szegletéből érkező támogatókat szakmai diskurzusok és interaktív workshopok várják, amelyek lehetőséget adnak a tapasztalatcserére és az új ötletek megvitatására.
A rendezvény keretein belül a Tisza agrárpolitikai kerekasztalt hozott létre, melynek célja a magyar mezőgazdaság aktuális helyzetének és jövőbeni kilátásainak részletes megvitatása volt. A szakértők által folytatott eszmecsere moderálását Magyar Péter vállalta el, aki hangsúlyozta, hogy az Európai Parlament mezőgazdasági szakbizottságában betöltött szerepe nem véletlen választás, hanem elkötelezettségének és szakmai tapasztalatának kifejezése.
A kerekasztal három meghívott résztvevője Bóna Szabolcs agrármérnök és vezérigazgató, Kökény Attila talajmegújító gazdálkodási szakértő, valamint Varga Lőrinc fiatal gazda és joghallgató volt.
Az év állattenyésztőjeként elismert Bóna Szabolcs kiemelte, hogy büszkén tartja magát parasztnak, és megjegyezte, hogy véleménye szerint ezt a kifejezést sokan tévesen értelmezik.
Szerinte a paraszti lét olyan hivatás, amely a biológia, a kortárs tudományos ismeretek és a személyes tapasztalatok ötvözésével teremt értékes élelmiszert. E közben gondoskodik a környezet védelméről, megélhetést biztosít magának és másoknak, valamint hozzájárul a közösség táplálásához. "Álmodom arról, hogy paraszt lehessek, és büszkén emlékezzek az őseimre, akik e hagyományt ápolták. Számomra ez nem csupán életforma, hanem egyfajta filozófia."
Varga Lőrinc, aki az ELTE jogi karának hallgatója és egyben mezőgazdasági szakember, megosztotta gondolatait arról, hogy...
Példaként a lucernát említette, amely hosszú távon is termeszthető, javítja a talaj állapotát, és takarmánynövényként is jelentős szerepet tölt be. Hozzátette, hogy a magyar belpiacon az állatállomány csökkenése miatt nincs megfelelő kereslet, ezért saját lucernáját külföldre exportálja.
Kökény Attila a talajmegújító gazdálkodás jelentőségéről osztotta meg gondolatait. Elmondása alapján már kezdetektől fogva ilyen fenntartható módszerekkel végezte a termelést, mivel úgy vélte, hogy a hagyományos árutermelési gyakorlatok nemcsak a talaj minőségét rombolják, hanem a környezetre is káros hatással vannak, és nem képesek egészséges élelmiszereket létrehozni. Tapasztalatai alapján külföldön ebben a szektorban sokkal előrébb tartanak, és a fejlesztések eredményeit már széleskörűen alkalmazzák.
A beszélgetés során a robbanásszerű élelmiszerár-emelkedés is terítékre került. Bóna Szabolcs véleménye szerint az energiadíjak terén hazánk az Európai Unió élvonalában helyezkedik el, ami komoly kihívások elé állítja a termelőket.
Bóna Szabolcs szerint azoknál a termékeknél, amik legutóbb nem kerültek az ársapka alá, jelentősen megnőtt az árrés. A különadó is beépült, ráadásul a valós mennyiségben fogyó termékeknél méginkább. Az infláció-követő jövedéki adóról nem is beszélve.
Magyar Péter megosztotta a tapasztalatait, miszerint a boltban, amikor levett egy kis tejfölt a polcról, 930 Ft-ot kértek érte. Ezt igencsak felháborítónak találta. "Ha ez a helyzet így folytatódik, napról napra egyre több ember kerül majd élelmiszer nélkül" – figyelmeztetett.
Szó sincs arról, hogy agyonütötték volna az inflációt. Áfa-csökkentésre, a kiskereskedelmi különadó kivezetésére lenne szükség. Úgy gondolja, nem lenne annyira nagy adókiesés, mert az emberek nem külföldre járnának vásárolni.