Az orosz katonák a frontvonalban nem Putyin nevét emlegetik - nyilatkozott a betiltott háborús film alkotója.


Anasztazia Trofimova úgy döntött, hogy dokumentumfilmet készít a front orosz oldalán, hogy felfedezze "a háború zűrzavarán keresztül, kik is valójában azok az emberek, akik itt harcolnak".

Anasztaszia Trofimova, az "Orosz frontkatonák között" című dokumentumfilm rendezője az Indexnek adott interjújában kifejtette, hogy szerinte azok, akik azt állítják, hogy most nem a megfelelő időpont az ilyen filmek bemutatására, lényegében azt sugallják, hogy várjunk, hiszen a háború még nem ért véget, és saját érdekeink is vannak. Rámutatott, hogy a film szembemegy az ukrán narratívával, hiszen a háborúk során gyakran dehumanizálják az ellenfelet. Trofimova hangsúlyozta, hogy a háború a dehumanizálás és a gyűlölet jegyében zajlik, míg ő egy olyan filmmel rukkolt elő, amely lehetőséget teremt arra, hogy közelebb kerüljünk az "ellenséghez".

Alkotását, amely az ukrajnai fronton harcoló orosz katonák mindennapjait tárja a nézők elé, több nyugati filmfesztiválról is kitiltották, a múlt héten zárult Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon (BIDF) viszont bemutatták.

Trofimova a fő motivációjáról így nyilatkozott: célja az volt, hogy felfedezze "a háború sűrű ködén át, kik is valójában azok az emberek, akik ott harcolnak, kik ezek az orosz katonák. Soha nem találkozott még ennyire zavaros háborús helyzettel, ahol a propaganda és a politikai frázisok mindkét oldalról ennyire hatékonyan működnek."

Két párhuzamos, egymással küzdő történet bontakozik ki előttünk: az egyikben a hősök állnak, akik sosem ismerik a halált. A másik oldalon pedig a háborús bűnösök, akik szörnyűségeket követnek el, és mindent romba döntenek. Ám magát az embert, e bonyolult drámában, alig lehet felfedezni. Dokumentaristaként a feladatod, hogy nyitott szemmel nézz a világra, és minden pillanatot rögzíts, bármennyire is kényelmetlen vagy sokkoló legyen az, amit látsz.

Azzal kapcsolatban, hogy kapott-e engedélyt az orosz hatóságoktól a forgatásra, azt mondta: "Ha valaha is jártál háborús terepen, tudod, ez a zóna nem jól szervezett, központosított valami. Nagyon sok múlik az emberi tényezőtől, mintsem a szabályoktól." Szerinte Oroszországban a védelmi minisztérium nem segít a forgatások leszervezésében, és azt, amit ő csinált, nem lehetett volna megcsinálni hivatalos segítséggel. Több parancsnoki láncot járt meg az engedély ügyében, de végső soron soha nem mondott neki senki igent, de nemet sem.

Kitért arra is, hogy a fronton " katonák gyakorlatilag semmit nem beszéltek Putyinról egymás között. Őket elsősorban a feladataik, a túlélésük, a rokonaik, a barátaik érdekelték. Nagyon kevés szó esett a politikáról."

Az orosz katonák motivációival kapcsolatban kifejtette, hogy "minden egyes katona sajátos módon éli meg a politikai helyzetet". Szerinte sokan nem is mérlegelik a dolgokat, egyszerűen azt mondják: "ha szükséges, akkor végrehajtjuk".

"Valójában ez a motívum köszönt vissza a leggyakrabban. Ha kell, akkor kell. Hogy ez kinek kell, és miért kell, az már másik kérdés. Nagyon sokat számít a férfi felfogása a régiónkban, és valószínűleg ez közös vonása a patriarchális jellegű társadalmaknak. Neked férfiként vannak kötelezettségeid. El kell menned megvédeni az országot. Ezt és ezt kell tenned. Neked férfiként el kell menned, és bizonyítanod kell, hogy képes vagy rá, hogy férfi vagy. Hogy közben mi a politika a háttérben, az már más kérdés", tette hozzá.

Related posts