Az Európai Unió minden lehetséges eszközt bevethet, hogy Szlovákia ne gyakoroljon vétót.


Szlovákia szerdán újra kifejezte, hogy nem áll ki az Európai Unió Oroszország ellen tervezett újabb szankciócsomagja mellett. Diplomáciai források szerint azonban még mindig van esély arra, hogy a következő napokban sikerül közös nevezőre jutni az Európai Bizottsággal.

Robert Fico kormánya többször is kifejezte, hogy nem hajlandó támogatni a szankciócsomagot, amennyiben a bizottság nem nyújt garanciát a RePowerEU uniós tervvel kapcsolatban. Ez a stratégia arra irányul, hogy 2028. január 1-jéig teljesen leállítsák az Oroszországból érkező földgázimportot, ami Fico véleménye szerint súlyos gazdasági következményekkel járna Szlovákia számára.

A legfrissebb sajtóhírek alapján a Brüsszel és Pozsony közötti bilaterális tárgyalások során nem sikerült megegyezni a szlovák vétó visszavonásáról, amelyet szerdán a brüsszeli nagykövetek találkozóján érvényesítettek. Az ülésen újra napirendre került a szankciócsomag, de azt ismételten elutasították. A következő tárgyalásra pénteken kerül sor. Jövő kedden pedig az EU tagállamok külügyminiszterei gyűlnek össze Brüsszelben.

Szlovákia többek között azt várja el az Európai Bizottságtól, hogy biztosítékot kapjon arra vonatkozóan, hogy a szlovák vállalatok ne kerüljenek jogi eljárás alá az orosz cégekkel kötött megállapodások megszegése miatt. Emellett kárpótlást követel az elmaradt tranzitdíjakért is. Amennyiben Brüsszel figyelembe veszi ezeket az aggodalmakat, és képes garantálni a kért feltételeket, a kormány úgy véli, hogy Szlovákia hajlandó lesz támogatni a szankciós csomagot.

Az Európai Bizottság június 10-én mutatta be az Oroszország elleni 18. szankciócsomagot, terv szerint Moszkva energetikai és hadipari bevételeit veszi célba. A javaslatok közt van az orosz kőolajra vonatkozó ársapka csökkentése is. Betiltanák továbbá a kereskedelmet az Északi Áramlat 1 és 2 kőolajvezetékeket üzemeltető vállalatokkal, illetve a szankciók kijátszásában részt vevő bankokkal.

A múlt héten Pozsonyban találkozott az Európai Bizottság szakértői delegációja a szlovák kormány képviselőivel. Denisa Saková, Szlovákia gazdasági minisztere a találkozót jelentős lépésnek tartotta a problémák megoldásának irányába, és hangsúlyozta, hogy elkötelezetten áll a javasolt intézkedések konstruktív megvitatása mellett. Ennek ellenére egyik fél sem számolt be áttörő eredményekről.

Az Euronews hírei szerint a helyzet nem teljesen világos Robert Fico tranzitdíjakért folytatott kárpótlási követeléseivel kapcsolatban, és kérdéses, hogy ezek mennyire aktuálisak. Dan Jørgensen, az energiaügyekért és lakhatásért felelős európai biztos a múlt héten kijelentette, hogy Brüsszel nem folytat tárgyalásokat Szlovákiával új támogatásokról, de biztosítják a stabil kőolaj- és földgázellátást az ország számára.

"Értem, miért vannak Szlovákiának fenntartásai, és minden tőlünk telhetőt megteszünk azért, hogy segítsünk. Meg vagyunk róla győződve, hogy a szomszédos országokkal együttműködve találunk majd olyan megoldást, amely nem kockáztatja a kőolaj- és földgázszállítás biztonságát, és egyben meg tudjuk őrizni azok alacsony árait is" - tette hozzá Jørgensen.

Related posts