Az Európai Unió döntése értelmében leállítja az orosz energiaforrások importját, ezzel újabb lépést tesz a geopolitikai feszültségek csökkentése és a független energiaellátás kialakítása felé. A 24.hu híréből kiderül, hogy ez a lépés jelentős hatással les

Az Európai Unió célul tűzte ki, hogy megszabaduljon az orosz energiahordozóktól, így a jövőben leállítja az orosz gáz és kőolaj importját. Emellett fokozatosan csökkenti az orosz forrásból származó atomenergia felhasználását is – közölte az Európai Bizottság.
A REPowerEU ütemtervét kedden mutatták be, azonban a végső jóváhagyás még a parlament és a tanács kezében van. Fontos megjegyezni, hogy a szavazáshoz nem szükséges egyhangú döntés, csupán minősített többség elegendő, így Magyarország nem rendelkezik olyan jogkörrel, hogy megakadályozza a folyamatot.
A tervek szerint fokozatosan el fogják távolítani az orosz olajat, gázt és atomenergiát. A bizottság arra kéri a tagállamokat, hogy az év végéig dolgozzanak ki nemzeti stratégiákat a kivonásra, és ígéretük szerint ebben szoros együttműködésre számíthatnak a tagállamok részéről.
Az orosz gázt szállító szolgáltatókkal nem lehet új szerződést kötni, a meglévő szerződéseket pedig 2025 végéig meg kell szüntetni. Az EU így már az év végére egyharmadával csökkenteni fogja az érkező orosz gáz mennyiségét. A bizottság azt javasolja, hogy 2027 végéig szűnjön meg minden orosz gáz behozatala. Azzal számolnak, hogy a cseppfolyósított gáz piaca hamar bővülni fog, ezzel 2030-ig akár 100 milliárd köbméter földgázt helyettesíthetnek.
A bizottság kijelentette, hogy az intézkedéseket úgy tervezték meg, hogy biztosítsák az energiabiztonságot, miközben minimalizálják az árakra gyakorolt hatásukat.