A Városok és Községek Állandó Konferenciája igyekszik válaszokat találni a mindennapjainkat egyre inkább befolyásoló közegészségügyi kihívásokra. | Vajdaság MA

Az Észak-bácskai, Nyugat-bácskai és Észak-bánáti régió kilenc városa és községe már munkához látott a közegészségügyi kockázatok kezelésére és a válsághelyzetekre való felkészülés érdekében. E projekt keretében kidolgozzák a válaszadási terveket, hogy hatékonyan reagálhassanak a rendkívüli eseményekre. Az Egészségügyi Világszervezet, a Városok és Községek Állandó Konferenciája, valamint a "Milan Jovanović Batut" Közegészségügyi Intézet nyújtja a szükséges támogatást ehhez. A program az Egészségügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium közös projektje, amelyet az Európai Unió is anyagilag támogat.
A tervek kidolgozásához szükséges szakmai támogatás érdekében a Városok és Községek Állandó Konferenciája ma, csütörtökön műhelymunkát tart Magyarkanizsán, a Regionális Szakmai Továbbképző Központban. Az esemény célja, hogy elősegítse a helyi közösségek fejlesztését és a hatékony együttműködést.
- Ez a projektum országos szintű, az ország területén szimultán módon valósul meg, a kiválasztott városokban és önkormányzatokban - nyilatkozta Jenei Ervin, a Magyarkanizsai Községi Közigazgatási Hivatal munkatársa. - A terv elkészítése elindult már április-május hónap folyamán. Nagyon szerteágazó, nagyon részletes, nagyon sok paraméter és szempont van benne, pontosan abból adódóan, hogy amikor egy kritikus állapot adódik, akkor nem lenne elég idő meg lehetőség arra, hogy átgondoljunk dolgokat, ezért nagyon hosszan tartó és alapos munkát kíván ezeknek a dokumentumoknak a kidolgozása.
Minden egyes községnek és városnak lehetősége volt arra, hogy kiválasszon három olyan közegészségügyi kockázatot, amelyre vonatkozóan úgy gondolja, hogy szükséges a terv elkészítése.
Jenei Ervin kifejtette, hogy mindenképpen érdemes lenne választani egy fertőző betegséget, például a Covid-19-et, figyelembe véve a járvány következményeit és azokat a kihívásokat, amelyekkel gyorsan kellett megküzdenünk különböző területeken. Emellett a kültéri tüzek problémája is felmerül, ami a klímaváltozás és a folyamatosan növekvő kockázatok következménye. Továbbá, a hőhullámok és a szárazság által okozott egészségügyi problémákra való felkészülés is létfontosságú.
Jasmina Tanasić, a társadalmi fejlesztési programok vezetője kiemelte, hogy a jelenlegi helyzet nem csupán egy hipotetikus válságról szól, hiszen a kihívások már közöttünk vannak. Utalt a korábbi járványok, a bozót- és tarlótüzek, az aszályok, valamint a tartós hőségek tapasztalataira, amelyek már most is jelentős hatással vannak a lakosság széles rétegeire. A feladatok megfogalmazása már megtörtént, most már a konkrét cselekvési terv kidolgozására összpontosítanak, amelyben név szerint rögzítik azokat, akik felelősek a gyors és időben történő válaszlépésekért – hangsúlyozta Jasmina Tanasić.